Chińska firma Zotye wiosną rozpocznie na Białorusi produkcję elektrycznych samochodów

| Gospodarka

W zakładzie Unison zlokalizowanym w regionie Mińska chiński koncern Zotye Auto rozpocznie już w maju bieżącego roku produkcję dwóch w pełni elektrycznych pojazdów. Jednym z nich ma być model miejski E200 EV o zasięgu 160 km, a drugim - samochód uznawany przez Chińczyków za pojazd klasy premium, sedan Z500 EV, o zasięgu 250 km. Produkowane modele mają trafić również na rynek rosyjski.

Chińska firma Zotye wiosną rozpocznie na Białorusi produkcję elektrycznych samochodów

Model E200 EV będzie wyposażony w silnik elektryczny o mocy 82 KM oraz akumulatory litowo-jonowe o pojemności 24,5 kWh. Cena ma się kształtować na poziomie 17 tys. dolarów. Z kolei model Z500 EV będzie miał silnik o mocy 129 KM. Jako klasa premium ma mieć m.in. wykończone skórą wnętrze oraz pokładowy system infotainment. Samochód ma kosztować około 22 tys. dolarów.

Firma Zotye nawiązała współpracę z Fordem w celu zbudowania w prowincji Zhejiang zakładu produkującego elektryczne samochody przeznaczone na rynek chiński.

Na Białorusi samochody produkuje również inny inwestor z Chin - koncern Geely, właściciel m.in. Volvo i Polestara. Narodowa Akademia Nauk Białorusi rozwija, w oparciu o produkowany model Geely SC7, projekt krajowego auta elektrycznego, którego masowa produkcja ma być rozpoczęta w ciągu najbliższych 3-4 lat.

źródło: Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych