Ford wspólne z chińską firmą Zotye Auto będzie produkował elektryczne samochody

| Gospodarka Artykuły

Firmy Ford i Zotye Auto uzgodniły warunki stworzenia wspólnego przedsięwzięcia poświęconego budowaniu w Chinach "stylowych i niedrogich" samochodów elektrycznych. Porozumienie bazuje na wcześniejszym memorandum, podpisanym w sierpniu. Utworzona jednostka będzie nosić nazwę Zotye Ford Automobile Co., a obaj partnerzy obejmą w niej po 50% udziałów. Całkowita wartość inwestycji szacowana jest na 756 milionów dolarów. Dla Forda jest to pierwszy poważny krok w kierunku produkcji pojazdów elektrycznych w Chinach.

Ford wspólne z chińską firmą Zotye Auto będzie produkował elektryczne samochody

Po rządowej akceptacji umowy partnerzy zbudują w prowincji Zhejiang nowy zakład produkcyjny, gdzie utworzona spółka joint venture zainstaluje linię produkującą pojazdy elektryczne przeznaczone na rynek chiński. Aby zagraniczny producent samochodów mógł utworzyć w Chinach ośrodek produkcyjny, musi najpierw wejść do spółki joint venture z producentem lokalnym. Przepis ten został ustanowiony, aby pomóc chińskim producentom z branży motoryzacyjnej zdobywać cenne doświadczenia. Jest mało prawdopodobne, że to, co spółka Zotye Ford Automobile wyprodukuje znajdzie się na innych rynkach, w tym w USA, ale może pomóc w tworzeniu na tych rynkach bazy produkcyjnej pojazdów elektrycznych.

Firma Zotye wnosi do spółki nieco własnego doświadczenia - w bieżącym roku sprzedała w Chinach ponad 22500 kompaktowych pojazdów elektrycznych. Zotye wie jak w Chinach sprzedać samochód elektryczny, i jest to dla wysiłków Forda wiedza nieoceniona. Ford zadeklarował, że do 2025 roku 70% chińskiej sprzedaży samochodów będzie przypadać na auta elektryczne.

źródło CNET

Zobacz również