Milion aut elektrycznych w Unii Europejskiej już w przyszłym roku

| Gospodarka Artykuły

W Europie rejestruje się coraz więcej samochodów elektrycznych. Jak przewiduje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych, całkowita liczba jeżdżących po europejskich drogach pojazdów wyposażonych w napęd elektryczny może przekroczyć pierwszy milion już w 2018 roku. W drugim kwartale bieżącego roku w Europie zarejestrowano blisko 49,6 tys. takich pojazdów. Liczba ta obejmuje samochody w pełni elektryczne, zasilane ogniwami paliwowymi, hybrydy typu "plug-in" oraz auta elektryczne z range extenderem.

Milion aut elektrycznych w Unii Europejskiej już w przyszłym roku

W 2016 roku wszystkich zarejestrowanych w UE pojazdów elektrycznych było ponad pół miliona, a na koniec roku bieżącego może ich być przeszło 700 tysięcy. Jeżeli w przyszłym roku po europejskich drogach będzie jeździć milion pojazdów elektrycznych, to dynamika przyrostu ich ilości może spowodować, że oczekiwanie na drugi milion będzie dużo krótsze i pojawi się on już w roku 2019. Obecnie, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego (II kwartał), liczba zelektryfikowanych samochodów wzrosła o prawie 46%.

W II kwartale najwięcej samochodów elektrycznych zarejestrowano w Niemczech - ponad 12,1 tys. (wzrost o prawie 160% w stosunku do II kw. 2016), Wielkiej Brytanii - blisko 10,3 tys. (wzrost o 21,5%), we Francji - ponad 9,1 tys. (wzrost o 13,3%), w Szwecji - prawie 4,3 tys. (wzrost o 14%) oraz w Belgii - przeszło 4 tys. pojazdów (wzrost o 72,6%).

W Polsce w drugim kwartale bieżącego roku zarejestrowano 203 samochody elektryczne oraz 3781 "klasycznych" hybryd, czyli takich, których nie ładuje się z gniazdka, a silnik elektryczny wspomaga tylko napęd spalinowy, nie zastępując go - energia elektryczna gromadzona w akumulatorach jest pozyskiwana podczas np. hamowania. W porównaniu z analogicznym okresem 2016 roku oznacza to wzrost odpowiednio o 75 i 57,8%.

źródło: Portal Samorządowy