Nidec Leroy-Somer tworzy spółkę joint venture z koncernem PSA

| Gospodarka Artykuły

Japoński producent silników elektrycznych Nidec zakłada przedsiębiorstwo joint venture z drugim co do wielkości europejskim producentem motoryzacyjnym - Grupą PSA. Nowa spółka, która nie ma jeszcze nazwy, zajmie się projektowaniem, produkcją i sprzedażą elektrycznych silników trakcyjnych. W połączenie doświadczenia motoryzacyjnego PSA z doświadczeniem Nidec Leroy-Somer w zakresie silników elektrycznych i związanego z nimi wyposażenia partnerzy zainwestują początkowo 220 milionów euro.

Nidec Leroy-Somer tworzy spółkę joint venture z koncernem PSA

Oprócz zaopatrywania Grupy PSA, która obejmuje marki Peugeot, Citroën, DS, Opel oraz Vauxhall, nowa firma będzie również sprzedawać silniki innym samochodowym producentom OEM, przeznaczone do montażu w pojazdach czysto elektrycznych i hybrydowych. Od 2022 roku spółka produkować ma 900 tys. silników rocznie.

Nowa firma motoryzacyjna będzie miała siedzibę w Carrières sous Poissy w regionie paryskim. Ma ona rozpocząć działalność na przełomie marca i kwietnia 2018 r., pod warunkiem uzyskania akceptacji urzędu antymonopolowego i przedstawicieli organizacji pracowniczych. Przewiduje się, że rynek motoryzacyjnych silników elektrycznych do roku 2030 ulegnie podwojeniu i osiągnie wartość 45 mld euro.

Firma Nidec, realizując strategię wzrostową, koncentruje się na sektorze motoryzacyjnym. Jej celem jest osiągnięcie do roku 2020 sprzedaży dla tego sektora na poziomie 5,4-7,6 mld euro. Nidec przejął francuskiego producenta silników elektrycznych Leroy-Somer i spółkę siostrzaną Control Techniques od firmy Emerson w lutym 2017 r.

Grupa PSA intensyfikuje zmiany idące w kierunku pojazdów zelektryfikowanych, oferując napędy hybrydowe typu plug-in oraz wyłącznie elektryczne układy napędowe nowej generacji. Projektowanie i produkcja głównych komponentów dla tych układów napędowych ma się odbywać we Francji.

źródło: Drives & Controls