Nidec Motors & Actuators zainwestuje w Małopolsce ponad 165 mln zł

| Gospodarka Silniki i napędy

Nidec Motors & Actuators - producent silników elektrycznych oraz części i akcesoriów dla motoryzacji - to pierwsza japońska firma, która zainwestowała w krakowskiej SSE. Teraz zapowiada kolejną inwestycję i deklaruje poniesienie kosztów w wysokości co najmniej 165,2 mln zł. Inwestycja ta wiąże się ze zwiększeniem zdolności produkcyjnych przedsiębiorstwa i produkcją najnowszej generacji silników bezszczotkowych do systemów ABS dla wiodących producentów samochodów.

Nidec Motors & Actuators zainwestuje w Małopolsce ponad 165 mln zł

Planowane jest także zwiększenie produkcji podzespołów, które aktualnie kupowane są u dostawców zewnętrznych. Spółka zamierza również rozbudować dział zajmujący się pracami badawczo-rozwojowymi. Zakład produkcyjny Nidec Motors & Actuators znajduje się w Niepołomicach.

Japoński producent rozpoczął działalność w Polsce w 2006 r., przejmując część działalności od Valeo. Początkowo produkcja prowadzona była w Zielonkach koło Krakowa. Kolejnym krokiem prorozwojowym firmy było wybudowanie nowego zakładu w Krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Niepołomicach. Krakowski Park Technologiczny wydał zezwolenie na tę inwestycję 7 kwietnia 2008 roku, a już rok później nowy zakład został otwarty. Pierwsze deklaracje spółki zakładały poniesienie nakładów inwestycyjnych na poziomie 56 mln zł oraz utworzenie 500 nowych miejsc pracy. Po 11 latach działalności w Niepołomicach rzeczywiste nakłady wyniosły ponad 280 mln zł, a pracę znalazło tam około 600 osób.

Grupa Nidec szybko rozwija się na rynku globalnym. Obecnie zatrudnia 130 tys. osób w kilkudziesięciu krajach.

źródło: Krakowski Park Technologiczny