Nidec kupuje fabrykę maszyn Mitsubishi

| Gospodarka Aktualności

Japoński producent silników elektrycznych i napędów Nidec kupuje obrabiarkowy biznes firmy Mitsubishi Heavy Industries. Według doniesień transakcja będzie miała wartość 30 mld jenów, czyli 285 mln dolarów. Jednostka, która produkuje obrabiarki, narzędzia skrawające i produkty pokrewne, jest liderem na japońskim rynku maszyn do cięcia i szlifowania kół zębatych, z około 60% udziałem w rynku. Prowadzi działalność produkcyjną w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Indiach oraz w Japonii.

Nidec kupuje fabrykę maszyn Mitsubishi

MHI Machine Tool zatrudnia około 1400 osób. W rocznym okresie do marca 2020 r. osiągnęła sprzedaż o wartości 40,3 mld jenów (380 mln USD). Oczekuje się, że wartość ta spadnie do 23,1 mld jenów (219 mln USD) w roku fiskalnym trwającym do marca 2021.

Nidec twierdzi, że przejęcie wzmocni jego możliwości w zakresie produkcji kół zębatych, zwłaszcza do systemu napędowego E-axle dla pojazdów elektrycznych, który łączy w sobie silnik, inwerter i reduktor. Firma sprzedała już ponad 100 tys. napędów E-axle i postawiła sobie za cel zdobycie do 2030 r. 40-45% światowego rynku napędów trakcyjnych do pojazdów elektrycznych.

Nidec dodaje, że przejęty biznes uzupełni również istniejący biznes Nidec-Shimpo, który już produkuje przekładnie redukcyjne. Planuje rozszerzyć swoją działalność w zakresie obrabiarek i twierdzi, że przy niezbędnych inwestycjach odegra globalnie główną rolę w grupie. Ma nadzieję, że do 2030 r. wygeneruje sprzedaż o wartości 10 bln jenów.

MHI Machine Tool rozpoczęła działalność w 1936 roku jako producent tokarek. Obecnie koncentruje się na obrabiarkach, mikrofrezarkach, maszynach wielkogabarytowych - w tym największej na świecie frezarce bramowej - produktach laserowych, takich jak drukarki 3D i maszyny do łączenia płytek, oraz w narzędziach precyzyjnych.

Przejęcie MHI Machine Tool ma być sfinalizowane w maju 2021 roku.

źródło: Drives & Controls