Nidec notuje pierwszą od 10 lat stratę kwartalną

| Gospodarka Silniki i napędy

Japoński producent silników elektrycznych Nidec Corp ogłosił pierwszą od dekady kwartalną stratę operacyjną. Firma dotknięta została wysokimi kosztami restrukturyzacji i trudnościami w pozyskiwaniu półprzewodników oraz innych komponentów. Strata w kwartale styczeń-marzec wyniosła 24,3 mld jenów (181,01 mln dolarów) i była ponad dwukrotnie większa niż szacunkowa strata średnia wskazana w ankiecie Refinitiv przeprowadzonej wśród analityków, która wyniosła 11,75 mld jenów.

Nidec notuje pierwszą od 10 lat stratę kwartalną

W ostatnim kwartale firma mocno ucierpiała w związku z restrukturyzacją, ponieważ starała się znacznie obniżyć koszty stałe. Analitycy spodziewali się, że restrukturyzacja mocno wpłynie na wyniki, ponieważ została rozpoczęta już w poprzednim kwartale, a firma z wyprzedzeniem sygnalizowała ten ruch.

Firmę osłabił również spadek tempa wzrostu rynku pojazdów elektrycznych (EV) w Chinach oraz znaczny wzrost inwestycji kapitałowych. Nidec stawiał na wzrost rynku EV, inwestując poważne środki w produkcję i rozwój silników trakcyjnych e-axle łączących w sobie przekładnię, silnik i elektronikę sterowania mocą pojazdu. Wcześniej zapowiadał, że w 2025 roku zamierza wprowadzić na rynek trzecią generację systemu e-axle, po rozpoczęciu produkcji systemu drugiej generacji w chińskim Guangzhou we wrześniu roku 2022.

Obecne wyniki oznaczają pierwszą kwartalną stratę Nideca od okresu styczeń-marzec 2013 r. W tym samym kwartale 2022 roku firma osiągnęła zysk na poziomie 36,9 mld jenów. W roku obrotowym, który rozpoczął się 1 kwietnia, firma z Kioto prognozuje zysk operacyjny w wysokości 220 mld jenów, w porównaniu z prognozowanym przez 21 analityków średnim zyskiem 210,87 mld jenów.

źródło: Reuters

Zobacz również