Nidec i KPS rywalizują o biznes Siemensa - Innomotics

Według doniesień medialnych japoński producent silników Nidec i amerykańska firma private equity KPS Capital Partners toczą bitwę o przejęcie Innomotics - firmy założonej przez Siemensa w 2023 roku, w celu wydzielenia działalności w zakresie silników i dużych napędów. Według Bloomberg News inwestorów poproszono o złożenie ofert. Innomotics ma sprzedaż wartą 3 mld euro, a w przypadku przejęcia firma mogłaby zostać wyceniona na podobną kwotę.

Posłuchaj
00:00

Innomotics to dość nowa marka, która łączy dawną działalność Siemensa w obszarach silników niskiego i wysokiego napięcia, motoreduktorów, przetwornic średniego napięcia i silników wrzecionowych, a także powiązane oferty projektów i usług firm Siemens Large Drives Applications (LDA) i Digital Industries oraz oddzielnie zarządzanych spółek należących do Siemensa - Sykatec i Weiss Spindeltechnologie. Zatrudnia około 15 tys. pracowników na całym świecie i obecnie działa jako oddzielnie zarządzana spółka zależna Siemensa.

W niedawnym badaniu firma Interact Analysis jako potencjalnych nabywców Innomotics wskazała ABB, WEG, Wolong, Danfoss i Nidec. Podkreśliła, że ​​Nidec, czwarty co do wielkości producent silników na świecie, ma duże doświadczenie w zakresie przejęć – w swojej 50-letniej historii dokonał 73 przejęć, w tym biznesu silników i napędów Emerson Electric, który kupił w 2016 roku za 1,2 mld dolarów. Gdyby Nidec kupił Innomotics, byłoby to prawdopodobnie jego największe przejęcie w dotychczasowej historii.

Interact wskazał, że Nidec ma obecnie w regionie EMEA udział w rynku wynoszący mniej niż 10%, co daje mu potencjalną przewagę w zakresie prawa antymonopolowego, jeśli będzie starał się dokonać zakupu w UE. W analizie dodano, że przejęcie Innomotics zapewni firmie Nidec dostęp do gamy silników podobnej do jej własnej, co potencjalnie ułatwia integrację obu firm. Interact twierdzi, że Nidec w regionie EMEA odniósłby znaczne korzyści z takiego przejęcia, ponieważ Innomotics jest regionalnym liderem rynku. Mogłoby to zapewnić spółce Nidec przychody w tym regionie podobne do przychodów jej oddziału w Ameryce.

Z drugiej strony silniki stanowią zaledwie ułamek całkowitej działalności Nideca, co rodzi pytanie, czy japońska firma postrzega sektor motoryzacyjny jako ważny dla znaczących inwestycji. Dział silników Nideca stracił udział w rynku w 2022 r.

Źródło: Drives & Controls

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PLC, HMI, Oprogramowanie
Rynek oprogramowania MRO w lotnictwie
Aktualności
ABB z nową ofertą usług
Aktualności
Nowoczesna sortownia DPD Polska zwiększy efektywność obsługi małych przesyłek
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Powiązane treści
Siemens kupuje dział napędowy firmy ebm-papst
Siemens będzie wytwarzał duże silniki i napędy jako Innomotics
Siemens sprzedaje Innomotics za 3,5 mld euro
Nidec notuje pierwszą od 10 lat stratę kwartalną
Współpraca Siemensa i Intela
Siemens otwiera największe globalne centrum badawcze

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów