Siemens sprzedaje Innomotics za 3,5 mld euro

| Gospodarka Silniki i napędy

Za 3,5 mld euro Siemens sprzedaje swoją działalność w zakresie silników elektrycznych i dużych napędów - Innomotics - firmie venture capital KPS Capital Partners. Oczekuje się, że sprzedaż zakończy się w pierwszej połowie roku fiskalnego 2025, pod warunkiem uzyskania zgód urzędów kontroli inwestycji zagranicznych i kontroli fuzji.

Siemens sprzedaje Innomotics za 3,5 mld euro

Innomotics narodził się w listopadzie 2022 roku, kiedy Siemens zadecydował o połączeniu swoich biznesów zajmujących się dużymi napędami i silnikami elektrycznymi, i wyodrębnieniu poza swoją podstawową działalność. Siemens twierdzi, że sprzedaż firmie KPS - „korzystna dla wszystkich zaangażowanych stron” - zapewnia doskonały start ku pomyślnej przyszłości. Dlatego zdecydowano się nie realizować planu publicznych notowań Innomotics, ogłoszonego w listopadzie 2023 r.

Krążą pogłoski, że japoński producent silników Nidec był potencjalnym oferentem w przetargu na Innomotics, ale kilka tygodni temu na faworyta wyłoniła się firma KPS.

Mająca siedzibę w Norymberdze, w Niemczech, firma Innomotics produkuje silniki niskiego, średniego i wysokiego napięcia, napędy średniego napięcia i inne komponenty, a także oferuje usługi. Generuje około 3,3 mld euro rocznych przychodów i zatrudnia około 15 tys. osób. Posiada 16 fabryk w regionie EMEA, w obu Amerykach oraz w regionie Azji i Pacyfiku.

KPS działa na terenie USA i Niemiec, a europejska siedziba znajduje się we Frankfurcie. Spółki z jej portfela generują obecnie przychody na poziomie 2 mld euro i posiadają w Niemczech dziewięć zakładów produkcyjnych zatrudniających ponad 5200 pracowników - z wyłączeniem oczekujących na finalizację przejęć Innomotics i Sport Group.

Od 2020 roku firma KPS przejęła lub zobowiązała się do przejęcia od sprzedawców korporacyjnych w Europie 17 przedsiębiorstw o ​​łącznej wartości przekraczającej 11,5 mld dolarów. Do jej niedawnych przejęć należą Chassis Brakes International od firmy Robert Bosch, Waupaca Foundry od thyssenkrupp, TaylorMade od Adidasa oraz Sport Group od Equistone Partners. Aby kupić Innomotics firma KPS utworzyła nową spółkę stowarzyszoną.

źródło: Drives & Controls