Siemens kupuje dział napędowy firmy ebm-papst

| Gospodarka Aktualności

Siemens przejmuje za nieujawnioną kwotę oddział Industrial Drive Technology (IDT) niemieckiego producenta wentylatorów i systemów mechatronicznych - ebm-papst. Firma zatrudniająca około 650 osób w Niemczech i Rumunii produkuje inteligentne systemy mechatroniczne pojazdów ELV (extra-low voltage), a także systemy motion control stosowane w pojazdach AGV i autonimicznych pojazdach transportowych.

Siemens kupuje dział napędowy firmy ebm-papst

Produkty ebm-papst znajdują również zastosowanie w robotach mobilnych, a także w automatyzacji procesów pomocniczych, takich jak przezbrajanie maszyn produkcyjnych. Siemens twierdzi, że są one ważne dla zwiększania elastyczności i produktywności. Oczekuje wysokiego wzrostu w tym sektorze.

Planowane przejęcie uzupełni portfolio Xceleratora i wzmocni pozycję Siemensa jako wiodącego dostawcy elastycznych systemów automatyki. Ebm-papst twierdzi, że sprzedaż umożliwi działowi IDT dostęp do rynków międzynarodowych za pośrednictwem większej globalnej organizacji sprzedaży. Zamierza teraz skoncentrować się na swojej podstawowej działalności, jaką są technologie powietrzne i grzewcze, oraz przyspieszyć transformację pod kątem zrównoważonego rozwoju i cyfryzacji, a także ekspansji międzynarodowej.

Firma ebm-papst wydzieliła Industrial Drive Technology jako niezależny oddział W połowie 2022 roku. Siemens przyjmie wszystkich 650 pracowników IDT zatrudnionych w St. Georgen i Lauf an der Pegnitz w Niemczech oraz w Oradei w Rumunii. Napędy produkowane obecnie w fabryce Hagenmoos w St. Georgen zostaną przeniesione do Oradei. W przyszłości fabryka w St. Georgen będzie produkować wyłącznie komponenty do wentylatorów.

Transakcja ma być sfinalizowana do połowy 2025 roku, pod warunkiem uzyskania zgód w zakresie handlu zagranicznego i kontroli fuzji.

źródło: Drives & Controls