Nidec planuje budowę w Serbii fabryki silników elektrycznych o wartości 1,9 mld dolarów

| Gospodarka Silniki i napędy

Serwis informacyjny Nikkei twierdzi, że japoński producent silników Nidec planuje zbudować w Serbii fabrykę o wartości 1,9 miliarda dolarów, która będzie produkować silniki na europejski rynek pojazdów elektrycznych. Według doniesień, firma znajduje się na ostatnim etapie negocjacji w sprawie budowy zakładu i centrum badawczego. Od 2023 roku miałoby tam powstawać nawet 300 tys. silników rocznie.

Nidec planuje budowę w Serbii fabryki silników elektrycznych o wartości 1,9 mld dolarów

Firma Nidec, której celem jest generowanie z sektora motoryzacyjnego przychodów w wysokości 6,7–9,6 mld USD, planuje w 2022 r. rozpocząć produkcję silników elektrycznych w istniejących fabrykach we Francji i w Polsce. Ma tam wytwarzać napędy do pojazdów elektrycznych o parametrach od 50 kW/1,6 kNm do 200 kW/4,2 kNm.

Nidec przewiduje, że do 2025 r. elektryczne układy napędowe staną się tańsze niż tradycyjne silniki spalinowe i spodziewa się, że do tego czasu będzie sprzedawać na całym świecie około dwóch milionów silników trakcyjnych "e-axle". Liczba ta ma sięgnąć około 10 milionów rocznie do roku 2030.

źródło: Drives & Controls

Zobacz również