Nidec objął 70% udziałów firmy Desch - niemieckiego producenta przekładni

| Gospodarka Silniki i napędy

Japoński gigant w branży silników i napędów - Nidec - przejął 70% udziałów w niemieckiej firmie produkującej precyzyjne elementy napędowe i przekładniowe - Desch Antriebstechnik - oraz jej spółki zależne w Niemczech i Chinach. Dzięki tej transakcji Nidec-Shimpo uzyska dostęp do rynku dużych precyzyjnych przekładni, będąc już obecnym na rynku małych tego typu urządzeń. Szczegóły finansowe umowy nie zostały ujawnione. Wiadomo, że jednostki firmy Desch działające w Ameryce Północnej nie są częścią transakcji.

Nidec objął 70% udziałów firmy Desch - niemieckiego producenta przekładni

W ramach umowy, w ciągu najbliższych lat zrealizowane mają być duże inwestycje w rozwój niemieckich i chińskich fabryk Descha.

Desch, założony w 1906 roku, jest obecnie zarządzany przez czwarte pokolenie członków rodziny, Hendrika i Olafa Deschów, którzy zatrzymują pozostałe 30% udziałów i będą nadal wyłącznymi partnerami zarządzającymi. W swojej głównej siedzibie w Arnsberg w Niemczech oraz w fabryce w Chinach firma zatrudnia około 400 osób. W ubiegłym roku Desch wygenerował obrót w wysokości około 92,9 miliona euro, co oznaczało wzrost o 43% w stosunku do roku 2017.

Desch ma silną pozycję, zwłaszcza w Europie, w zakresie dużych precyzyjnych przekładni i mechanicznych elementów napędowych, takich jak sprzęgła, hamulce, koła pasowe i łożyska ślizgowe, stosowanych w obrabiarkach, maszynach budowlanych i rolniczych oraz prasach. Desch oferuje również pomoc techniczną oraz usługi diagnostyczne i naprawcze.

Zawarta umowa zapewni Deschowi lepszy dostęp do rynków Azji, gdzie silną pozycję ma Nidec. Z kolei Desch pomoże firmie Nidec w rozwoju europejskiej sprzedaży napędów mechatronicznych oraz poszerzeniu oferty w zakresie wyższych mocy i momentów obrotowych.

Na całym świecie Nidec zatrudnia obecnie ponad 107,5 tys. pracowników. W roku fiskalnym kończącym się 31 marca 2018 osiągnął obrót w wysokości 11,4 mld euro. Jego spółka zależna Nidec-Shimpo wytwarza precyzyjne przekładnie i inne produkty, sprzedawane głównie w Japonii, Chinach i w Ameryce.

Zobacz również