PSA finalizuje przejęcie Opla i Vauxhalla

| Gospodarka Artykuły

We wtorek 1 sierpnia francuski koncern motoryzacyjny PSA sfinalizował, warte 1,3 mld euro, przejęcie marek Opel i Vauxhall od General Motors. Tym samym właściciel Peugeota i Citroena stał się drugim po Volkswagenie producentem samochodów w Europie, osiągając w europejskim rynku udział na poziomie 17%. Jak podkreślał prezes PSA Carlos Tavares: "Opel pozostanie niemiecki, a Vauxhall brytyjski".

PSA finalizuje przejęcie Opla i Vauxhalla

Dzięki synergii w zakresie kosztów prowadzenia działalności, przejęcie ma umożliwić osiągnięcie oszczędności o wartości 1,7 mld euro. Ponieważ Opel i Vauxhall od lat przynoszą straty nowy zarząd ma w ciągu stu dni przedstawić plany rozwoju. General Motors Europe odnotował w 2016 r. stratę w wysokości 257 mln euro, a straty liczone od 16 lat osiągnęły już łącznie 12,5 mld euro.

W skład całej transakcji wartej 2,2 mld euro wchodzi również filia finansowa General Motors Europe, którą za kwotę 900 mln euro PSA przejmie współpracując z francuskim bankiem BNP. Ta część akwizycji oczekuje na akceptację urzędów regulacyjnych i ma być zakończona w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

źródło: WNP

Zobacz również