Gliwicki Opel nadal redukuje zatrudnienie

| Gospodarka Aktualności

Już od wielu miesięcy zmniejszana jest liczba pracowników firmy Opel Manufacturing Poland. W lutym zakład zlikwidował trzecią zmianę. Łącznie na początku roku w ramach Programu Dobrowolnych Odejść w dwóch turach odeszło ponad 460 pracowników. Niektórzy znaleźli zatrudnienie w innych europejskich zakładach koncernu PSA, który jest właścicielem Opla, głównie w niemieckiej fabryce Opla w Ruesselsheim. W trzeciej turze PDO z zakładów w Gliwicach i Tychach odejść ma około 170 osób.

Gliwicki Opel nadal redukuje zatrudnienie

Pracownikom, którzy zdecydują się na odejście dobrowolne, przysługuje odprawa w wysokości maksymalnie 21-krotności miesięcznego wynagrodzenia. O wysokości odprawy decyduje staż pracy i szybkość podjęcia decyzji o przystąpieniu do programu.

Oprócz redukcji w ramach PDO, do końca bieżącego roku około 200 pracowników z Gliwic ma być przeniesionych do zakładu w Tychach, gdzie w 2019 r. rozpocznie się produkcja silników benzynowych PureTech. W tym celu zmodernizowano infrastrukturę tyskiego zakładu, powiększono powierzchnię produkcyjną i całkowicie wymieniono park maszynowy.

Spółka Opel Manufacturing Poland zatrudnia ponad 3 tys. osób, w większości w fabryce w Gliwicach. W ubiegłym wyprodukowano tam ponad 165,2 tys. samochodów, czyli o 18% mniej niż w rekordowym roku 2016, kiedy to z gliwickiego zakładu wyjechało ponad 201,2 tys. aut. Zdaniem firmy na spadek wielkości produkcji wpłynął w dużym stopniu Brexit, rynek brytyjski jest bowiem jednym z kluczowych odbiorców Opla Astry.

źródło: WNP