Gliwicka fabryka General Motors przygotowuje produkcję nowego Opla Astry

Fabryka Opla w Gliwicach prowadzi przygotowania do rozpoczęcia produkcji modelu "Astra" piątej generacji. Powinna ona oficjalnie ruszyć pod koniec września lub na początku października bieżącego roku. Wdrażanie produkcji nowego modelu odbywa się stopniowo, przy ciągłej produkcji dotychczasowych modeli. Operacja przygotowania linii produkcyjnej będzie kosztować około 130 mln euro. Razem z przygotowaniami do wytwarzania nowej Astry zakład zwiększył liczebność załogi z około 3 tys. osób w roku ubiegłym do blisko 3,8 tys. obecnie.

Posłuchaj
00:00

Wdrażane w gliwickim zakładzie zmiany dotyczą całego procesu produkcyjnego i podzielono je na kilka faz. Teraz trwa tzw. faza przedprodukcyjna - na linii między normalnie produkowanymi dotychczasowymi modelami umieszczane są pojedyncze egzemplarze nowego samochodu. Po każdym z nich na linii następuje dłuższa przerwa, aby pracownicy mieli więcej czasu i wykonywali czynności znacznie wolniej niż zwykle, ucząc się i szukając możliwości poprawek, np. w elementach od podwykonawców.

W kolejnej tzw. fazie niesprzedawalnej samochody będą powstawały w nieco szybszym tempie. Będą przeznaczone na tzw. walidacje, czyli np. na próby wytrzymałościowe. W połowie roku produkowane będą już samochody przeznaczone do sprzedaży, ale linia nie będzie jeszcze pracować z docelową prędkością.

Do chwili obecnej w gliwicki zakład Opla zainwestowano już znacznie ponad miliard euro. Za dzień uruchomienia zakładu przyjmowany jest 31 sierpnia 1998 r. Pierwotnie produkowano 24 samochody na godzinę, dzisiaj w godzinę powstaje ich 40. Początkowo np. spawalnia zautomatyzowana była w 20 procentach, obecnie już w 70.

Zakład General Motors w Gliwicach produkuje od ponad pięciu lat Astrę czwartej generacji oraz od blisko dwóch lat czteroosobowy kabriolet "Cascada" - oba modele pod markami Opel, Vauxhall i Holden. Po przerwie trwającej niemal 2 lata w styczniu uruchomiono trzecią zmianą. Za pośrednictwem firmy zewnętrznej zatrudniono 450 nowych pracowników. Do Gliwic przeszło też około 300 osób z oddziału w Tychach.

źródło: WNP

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Powiązane treści
Z General Motors może odejść blisko jedna trzecia zatrudnionych
Komisja Europejska zatwierdziła przejęcie Opla przez Peugeota
Gliwicki Opel utworzy klasę patronacką
Opel zamknął fabrykę w Bochum
General Motors za 250 mln euro zbuduje nową fabrykę w Tychach
Opel zainwestuje 400 mln złotych w gliwicką fabrykę
Gliwicki Opel nadal redukuje zatrudnienie

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów