Komisja Europejska zatwierdziła przejęcie Opla przez Peugeota

| Gospodarka Artykuły

Według Komisji Europejskiej marcowa transakcja, na mocy której koncern motoryzacyjny PSA, do którego należy Peugeot, kupił od General Motors firmę Opel oraz jego brytyjską markę Vauxhall, nie narusza unijnych przepisów dotyczących konkurencji. Wartość umowy to 2,2 mld euro. Zdaniem KE wpływ transakcji na rynek motoryzacyjny, zarówno na poziomie europejskim, jak i poszczególnych krajów unijnych, nie zagrozi konkurencji. Jedynie w Portugalii i Estonii udział obu firm w sektorze małych samochodów dostawczych przekroczy 40%.

Komisja Europejska zatwierdziła przejęcie Opla przez Peugeota

Przejęcie obejmuje ponad 12 zakładów produkcyjnych zatrudniających około 40 tys. osób. Prezes PSA Carlos Tavares deklaruje utrzymanie wszystkich miejsc pracy. W Polsce spółka General Motors Manufacturing Poland (GMMP) w trzech ośrodkach - fabryce samochodów osobowych w Gliwicach, zakładzie produkcji silników w Tychach oraz tyskim Centrum Usług Wspólnych - zatrudnia około 4,1 tys. osób.

W 2014 roku PSA wykupiły władze Francji razem z chińską firmą motoryzacyjną Dongfeng Motor. Wdrożono wówczas program restrukturyzacyjny, zamknięto część zakładów i zamrożono pensje. Zysk operacyjny PSA był w 2016 roku o 18% wyższy niż rok wcześniej i wyniósł 3,2 mld euro.

Dzięki przejęciu Opla PSA zajmie drugie miejsce wśród europejskich koncernów motoryzacyjnych, tuż za niemieckim Volkswagenem.

źródło: WNP

Zobacz również