Skandynawia bije rekordy sprzedaży elektrycznych samochodów

| Gospodarka Artykuły

Z danych zgromadzonych przez duńską firmę Insero wynika, że w Finlandii i w krajach skandynawskich lipiec był pod względem liczby sprzedawanych aut elektrycznych miesiącem rekordowym. Pozycję zdecydowanego lidera w elektryfikacji motoryzacji utrzymuje nadal Norwegia. Łącznie w Norwegii, Danii, Szwecji i Finlandii w lipcu br. sprzedaż aut napędzanych wyłącznie energią elektryczną oraz hybryd typu plug-in osiągnęła 7837 sztuk, co jest wynikiem o 21,79% lepszym niż notowany w lipcu roku ubiegłego.

Skandynawia bije rekordy sprzedaży elektrycznych samochodów

Od początku roku do końca lipca w omawianym regionie sprzedano razem 37057 aut hybrydowych plug-in i w pełni elektrycznych. Na koniec lipca łączna liczba takich samochodów osiągnęła 199 815 sztuk, co oznacza wzrost o 26,41% w porównaniu do wyników sprzed roku. Norwegia odpowiadała w drugim kwartale za 73,8% notowanej w krajach nordyckich sprzedaży aut wyposażonych w napęd elektryczny.

W II kwartale liczba sprzedanych w Norwegii pojazdów z napędem wyłącznie elektrycznym i hybrydowym plug-in wyniosła odpowiednio 7325 oraz 6535, w Szwecji - 1157 i 2992, w Finlandii - 151 i 537, w Danii - 104 i 48.

W minionym kwartale w omawianych państwach łącznie 92,2% sprzedanych aut stanowiły pojazdy z napędem spalinowym, jednak w samej Norwegii samochody spalinowe odpowiadały za tylko 71,77% całkowitej sprzedaży.

Norwegia pozostaje także liderem pod względem liczby posiadanych stacji ładowania - ma ich już ponad 9,5 tys. W Szwecji, po blisko 25-procentowym wzroście w ostatnim kwartale, jest już 3560 takich stacji, w Danii 2540, a w Finlandii blisko 1000. W Norwegii na jeden samochód elektryczny przypada 16,3 punktów ładowania, w Szwecji - 10,6, w Danii - 4, a w Finlandii - 3,6.

Rozwój elektrycznej motoryzacji jest mocno wspierany przez poszczególne rządy. Wsparcie to ma m.in. postać ulg podatkowych dla firm, zwolnienia z VAT-u oraz podatków drogowych i rejestracyjnych. Ponadto kierowcy samochodów elektrycznych są zwolnieni z opłat za miejsca parkingowe, korzystanie z płatnych dróg czy przewozy promami. Mają również bezpłatny dostęp do publicznych stacji ładowania.

źródło: gramwzielone.pl