Zdaniem analityków pojazdy elektryczne już teraz są bardziej opłacalne niż spalinowe

| Gospodarka Artykuły

Analitycy z brytyjskiego uniwersytetu w Leeds twierdzą, że już współcześnie dostępne auta elektryczne po czterech latach użytkowania okazują się być tańsze niż odpowiedniki spalinowe. Mimo znacznie wyższej ceny zakupu można wysnuć taki wniosek jeśli uwzględni się koszty między innymi energii i paliwa, ubezpieczenia, opodatkowania oraz serwisowania. Brytyjczycy uwzględnili również rabat przy zakupie samochodu na prąd, który wynika z rządowych subsydiów.

Zdaniem analityków pojazdy elektryczne już teraz są bardziej opłacalne niż spalinowe

Do samochodów napędzanych tradycyjnie porównywano pojazdy napędzane wyłącznie energią elektryczną, hybrydy bez wtyczki oraz hybrydy plug-in. Sprawdzano sytuację na rynku brytyjskim, japońskim, w Teksasie i w Kalifornii. Uwzględniono średnie dystanse pokonywane rocznie przez kierowców - 6,21 tys. mil dla Japonii, 10,4 tys. mil dla Wielkiej Brytanii, 11,07 tys. mil dla Kalifornii oraz 15,64 tys. mil dla Teksasu. Pod uwagę wzięto przeciętne koszty ubezpieczeń, niższe dla samochodów elektrycznych z uwagi na mniejszą ilość awarii oraz wymiany zużywanych części. W przypadku Wielkiej Brytanii roczne koszty eksploatacyjne aut elektrycznych okazały się niższe o 10%.

Jeżeli chodzi o rabaty na zakup samochodu elektrycznego, to Brytyjczycy i Japończycy mogą liczyć na dopłatę w wysokości około 5 tys. funtów, a Amerykanie nawet 6,5 tys. funtów. Analitycy przewidują, że przy braku subsydiów na najczęściej na świecie kupowane auto elektryczne - Nissana Leaf - koszt zakupu i utrzymania zrówna się z kosztami spalinowego odpowiednika około 2025 r. Firma Renault prognozowała wcześniej, że stanie się to po roku 2030.

źródło: gramwzielone.pl

Zobacz również