Do 2020 roku w Warszawie ma kursować 130 autobusów elektrycznych

| Gospodarka Artykuły

Pierwsze 10 autobusów elektrycznych warszawskie Miejskie Zakłady Autobusowe zamówiły w listopadzie 2014 roku. Teraz MZA  i konsorcjum Solaris Bus&Coach oraz BZ WBK Leasing podpisały umowę na dostawę nowych elektrycznych autobusów, które pojawią się na ulicach na początku 2018 roku. Jak podaje MZA w Warszawie do 2020 roku po ulicach będzie kursowało 130 autobusów z napędem elektrycznym. W tym czasie w całej Polsce elektrycznych autobusów komunikacji miejskiej ma być blisko 800.

Do 2020 roku w Warszawie ma kursować 130 autobusów elektrycznych

Najnowsza umowa dotycząca Warszawy obejmuje dziesięć 12-metrowych autobusów miejskich Urbino 12 electric. Dostawa w formie leasingu finansowego opiewa na ponad 30 milionów złotych. Na koniec 2016 roku autobusy elektryczne stanowiły zaledwie 0,3% wszystkich autobusów obsługujących komunikację zbiorową w Polsce. Było ich 31 w 5 polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Inowrocławiu, Jaworznie oraz Lublinie.

Rozwój elektrycznej zbiorowej komunikacji autobusowej ma w Polsce duże szanse powodzenia z uwagi na to, że Polska należy do światowych liderów w produkcji autobusów elektrycznych.

źródło: WNP