10 miliardów zł na nisko- i zeroemisyjny transport publiczny

| Gospodarka Aktualności

W środę w siedzibie GPW w Warszawie odbyło się spotkanie Impact mobilty rEVolution roundtable dotyczące rozwoju polskiego sektora automotive, w czasie którego zapowiedziane zostało wdrożenie 10-letniego programu dofinansowania ekologicznego transportu w Polsce. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy na ten cel aż 10 mld zł. Wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski jest zdania, że kwota może być nawet większa, zależnie od wpływów z opłaty paliwowej.

10 miliardów zł na nisko- i zeroemisyjny transport publiczny

Środki mają posłużyć do przeprowadzenia w największych w Polsce aglomeracjach miejskich modernizacji taboru wykorzystywanego w transporcie miejskim, w tym autobusów, trolejbusów, tramwajów, a nawet metra. Rozbudowana ma być również niezbędna infrastruktura, między innymi sieć stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Wsparta może być również technologia wodorowa.

Jeden z najambitniejszych planów wymiany taboru ma Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska, obejmująca 41 miast i gmin. Z końcem ubiegłego roku zarząd metropolii zawarł porozumienie z NCBiR dotyczące dostawy 300 elektrycznych autobusów. Z uwagi na tak duże zamówienie Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska jest liderem programu NCBiR, w ramach którego zaplanowane jest dostarczenie do samorządów w Polsce około tysiąca elektrycznych autobusów.

źródło: gramwzielone.pl

Zobacz również