Indie będą masowo elektryfikować transport publiczny

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Spółka Pune Mahanagar Parivahan Mahamandal Limited będąca przewoźnikiem w zachodnioindyjskim mieście Pune kupi w ciągu najbliższego półrocza 500 autobusów elektrycznych. Elektromobilność w transporcie publicznym rozwijana jest w całych Indiach - w marcu rozstrzygnięto przetargi na dostawy zeroemisyjnych autobusów dla 10 metropolii. Największa ich liczba trafi do Delhi - miasto chce kupić w najbliższym czasie 700 elektrycznych autobusów.

Indie będą masowo elektryfikować transport publiczny

Miejski przewoźnik w Pune zamierzał pierwotnie zakupić 800 autobusów spalinowych, jednak decyzja została zmieniona po interwencji ministra transportu Devendra Fadnavisa. Rozważano także zakup pojazdów z napędem gazowym, ale wersje elektryczne okazały się efektywniejsze kosztowo.

W elektryfikowaniu transportu publicznego w Indiach uczestniczy m.in. spółka joint venture utworzona przez indyjski Goldstone Infratech oraz wspierany przez Warrena Buffetta BYD. Do Bengaluru, Mumbaju i Hajdarabadu dostarczy ona 290 autobusów elektrycznych. Przedsiębiorstwo Ashok Leyland ma kontrakt na dostawę 40 elektrobusów do Ahmadabadu. Z kolei 190 e-busów Tata Motors trafi do Jaipuru, Indore, Lucknow, Kalkuty, Dżammu oraz Guwahati.

źródło: Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych

Zobacz również