Indie zainwestują 330 mld dolarów w energię odnawialną

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Indie chcą do 2030 roku zwiększyć udział energii odnawialnej w całkowitym potencjale mocy zainstalowanej z obecnych 22 do 40%. Do zrealizowania tego celu potrzebny będzie budżet w wysokości 330 mld dolarów. Mimo tej inwestycji, węgiel nadal pozostanie dla regionu kluczowym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej.

Indie zainwestują 330 mld dolarów w energię odnawialną

Aktualnie łączna moc elektrowni w Indiach wynosi 357 GW, w tym 22% pochodzi ze źródeł odnawialnych. Do 2022 roku Indie chcą mieć 175 GW mocy zainstalowanej w oparciu o energię odnawialną. Koszt realizacji tych planów szacowany jest na blisko 80 mld dolarów. Dalsze inwestycje - w latach 2022-2030 - mają pochłonąć dodatkowe 250 mld dolarów.

Ze względu na występujące w regionie dwa razy większe nasłonecznienie niż w krajach europejskich, Indie chcą, by energetyka słoneczna stała się ich drugim głównym źródłem energii elektrycznej, przy czym mając obfite, piąte co do wielkości na świecie, tanie rezerwy węgla, nie zamierzają ograniczać ich wykorzystania.

Obecnie w Indiach elektrownie cieplne łącznie odpowiadają za 80% emisji przemysłowych pyłów, siarki i tlenków azotu. Obecnie Indie są jednym z największych producentów węgla i emitentów gazów cieplarnianych, i oceniają, że węgiel będzie dla nich podstawą produkcji energii przez co najmniej trzydzieści lat. W latach 2018-19 wykorzystanie węgla wzrosło tu o 9,1%, do prawie miliarda ton.

źródło: Reuters

Zobacz również