Ford Motor wycofuje się z indyjskiego rynku

| Gospodarka Aktualności

Ford Motor przestanie produkować samochody w Indiach i zamknie swoje tamtejsze zakłady. Amerykański koncern motoryzacyjny podjął taką decyzję, ponieważ działalność ta nie była opłacalna. Ford poszedł tym samym w ślady innych amerykańskich firm, m.in. General Motors i Harley Davidson, które wycofały się z indyjskiego rynku, oferującego kiedyś gwałtowny wzrost.

Ford Motor wycofuje się z indyjskiego rynku

Ford próbował pozyskać indyjskich klientów na rynku zdominowanym głównie przez tanie samochody marki Suzuki i Hyundai. Teraz firma nadal będzie sprzedawać w Indiach niektóre pojazdy, jednak zamiast wytwarzać je na miejscu, będą one importowane w formie pojazdów już zmontowanych. Koncern oświadczył, że w obsłudze obecnych klientów zapewni dealerom wsparcie.

Decyzja o zaprzestaniu lokalnej produkcji nastąpiła po tym, jak Ford zakończył współpracę z krajową firmą motoryzacyjną Mahindra & Mahindra, co  pozwalało mu szybciej wprowadzać nowe pojazdy przy obniżonych kosztach i przy niższych nakładach inwestycyjnych.

Ford wszedł na indyjski rynek 25 lat temu, jednak jego udział w drugim najbardziej zaludnionym kraju na świecie nie przekraczał progu 2%.

źródło: Reuters