Islandia chce zwiększyć wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Do niedawna Islandia była bardzo mocno uzależniona od importu paliw kopalnych, w szczególności ropy naftowej. W wyniku działań na rzecz zrównoważonego rozwoju kraju obecnie 80% wykorzystywanej energii pochodzi z zasobów niekopalnych - w większości jest to energia wodna i geotermalna. Najnowszą inicjatywą rządową jest program mający na celu rozpowszechnienie korzystania z pojazdów elektrycznych - po islandzkich drogach jeździ już ponad 6000 takich aut, a w roku 2014 było ich tylko 90.

Islandia chce zwiększyć wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii

Wzdłuż okrążającej Islandię Drogi 1, której długość wynosi 1332 km, zainstalowano dotychczas ponad 20 stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych firmy ABB. Urządzenia działają w ekstremalnych warunkach klimatycznych - temperaturze spadającej poniżej -30°C, przy dużym stężeniu soli, mgłach morskich, dużej wilgotności powietrza oraz gwałtownych opadach.

Pełne ładowanie na działających stacjach możliwe jest w czasie 15-30 minut. Punkty ładowania korzystają z zaawansowanych usług autoryzacji użytkowników i płatności online. Dzięki rozwiązaniom ABB Ability urządzenia działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Zarządzający stacjami operator energetyczny ON Power ma możliwość stałego monitorowanie urządzeń z dowolnego miejsca na wyspie.

źródło: ABB

Zobacz również