W Warszawie stanął pierwszy pantografowy punkt ładowania elektrycznych autobusów

| Gospodarka Artykuły

Na warszawskim Mokotowie przy ulicy Spartańskiej powstała pierwsza w mieście stacja ładowania autobusów elektrycznych wyposażona w pantograf. Urządzenie quickPOINT Column Charger ma moc 200 kW. Miejskie Zakłady Autobusowe planują uruchomienie w Warszawie 19 takich punktów ładowania. Producentem pantografowej stacji przeznaczonej do ładowania na pętlach autobusowych jest firma Ekoenergetyka-Polska z Zielonej Góry.

W Warszawie stanął pierwszy pantografowy punkt ładowania elektrycznych autobusów

Po uruchomieniu punkt ładowania pracować będzie zgodnie z międzynarodowymi standardami. Dzięki pantografowi proces ładowania przebiegnie całkowicie automatycznie, podczas postoju autobusu na końcu linii.

Budowa sieci ładowarek ma być prowadzona równolegle do zakupu przez Miejskie Zakłady Autobusowe 130 przegubowych autobusów elektrycznych. Pierwszy taki Solaris Urbino 18 czwartej generacji z podwójnym sposobem ładowania dostarczony zostanie do MZA w Warszawie wiosną bieżącego roku. Autobus ma być ładowany poprzez złącze plug-in lub przy użyciu pantografu.

Ekoenergetyka-Polska jest liderem europejskiego rynku ładowarek dla autobusów elektrycznych. Oferuje ładowarki o mocy od 3 do 450 kW. W ciągu ostatnich 4 lat firma dostarczyła ponad 80 ładowarek do ponad 20 miast w Europie.

źródło: gramwzielone.pl
zdjęcie: warszawa.onet.pl

Zobacz również