Geely zamierza razem z Volvo działać pod jedną marką

| Gospodarka Aktualności

Chiński spółka Geely Automobile należąca do Zhejiang Geely Holding Group zamierza nawiązać współpracę ze spółką zależną Volvo Car AB w celu utworzenia światowej jednostki oferującej pojazdy w Hongkongu i Sztokholmie. Połączone przedsiębiorstwo miałoby być liderem w bieżącej transformacji przemysłu motoryzacyjnego.

Geely zamierza razem z Volvo działać pod jedną marką

Współpraca wpłynie na połączenie takich marek, jak Volvo, Geely, Lynk & Co i Polestar, a także jednostki energetycznej Geely Geometry. Wcześniej planowano, aby Volvo działało w Sztokholmie jako osobna jednostka, jednak w 2018 roku wstrzymano dyskusję na ten temat.

Grupa macierzysta Gelly, kierowana przez miliardera Li Shufu, posiada również 9,7% udziałów w Daimlerze nabytych w 2018 roku i 49,9% udziałów w Protonie przejętych w 2017 roku, a także większy udział w brytyjskiej marce samochodów sportowych Lotus. Grupa będzie próbować skonsolidować aktywa, podczas gdy przemysł będzie dostosowywany do surowych przepisów dotyczących emisji i wzrostu popytu na samochody elektryczne.

W ubiegłym roku Volkswagen ogłosił, że przeznaczy miliardy dolarów na wspólne opracowanie pojazdów elektrycznych i autonomicznych, podczas gdy FCA i PSA uzgodniły fuzję o wartości 50 mld dolarów, aby stworzyć czwartego największego producenta samochodów na świecie.

W październiku Volvo Cars zapowiedziało, że połączy swoje zasoby w zakresie rozwoju silników i produkcji ze spółką macierzystą Geely, tworząc jednostkę, która będzie dostarczać produkty pod marką Lotus, LEVC, Lynk i Proton, a także potencjalnych konkurentów w segmencie silników spalinowych i hybrydowych nowej generacji.

Spółka Geely Automobile sprzedała w 2019 roku 1,36 mln samochodów i zamierza w tym roku dostarczyć na rynek 1,4 mln sztuk. Volvo sprzedało w ubiegłym roku nieco ponad 700 tys. pojazdów.

źródło: Reuters

Zobacz również