Geely i Mercedes-Benz zainwestują 780 mln dolarów w pojazdy elektryczne marki Smart

| Gospodarka Silniki i napędy

Zhejiang Geely Holding Group i Mercedes-Benz ogłosili dzisiaj, że zainwestują po 2,7 mld juanów (388,77 mln dolarów) w motoryzacyjne przedsięwzięcie joint venture. Nowo utworzona jednostka biznesowa będzie miała na celu opracowanie wysokiej klasy elektrycznych pojazdów pod marką Smart.

Geely i Mercedes-Benz zainwestują 780 mln dolarów w pojazdy elektryczne marki Smart

Przedsięwzięcie, w którym firmy będą miały jednakowe udziały, uzyskało już odpowiednie zgody organów nadzorujących. Każdy z partnerów będzie miał trzech swoich członków w zarządzie, a dyrektorem generalnym zostanie Tong Xiangbei z Geely. Siedziba jednostki znajdować się będzie w położonym na chińskim wybrzeżu mieście Ningbo. Producenci samochodów twierdzą, że pojazdy będą wytwarzane w Chinach, a operacje sprzedażowe realizowane lokalnie i w Niemczech. Geely zajmie się konstrukcją samochodów elektrycznych, a Mercedes-Benz zaprojektuje ich wygląd.

Geely zawdzięcza swój szybki rozwój licznym fuzjom i przejęciom od czasu odkupienia w 2010 roku szwedzkiego Volvo od Forda. W 2018 r. objął blisko 9,7% udziałów w Daimlerze.

Partnerstwo Geely i Mercedesa zostało ogłoszone nieco ponad miesiąc po tym, jak chiński Great Wall Motor i niemieckie BMW utworzyli jednostkę biznesową, która zajmie się produkcją w Chinach samochodów elektrycznych pod marką Mini. Chiny to obecnie największy na świecie rynek samochodów elektrycznych, gdzie rośnie popyt na mniejsze pojazdy EV.

źródło: Reuters

Zobacz również