BMW i Great Wall Motor zainwestują 716 mln dolarów w budowę chińskiej fabryki

| Gospodarka Silniki i napędy

BMW i jego partner Great Wall Motor (GWM) ogłosili, że zamierzają zainwestować 650 mln euro (716 mln dolarów) w budowę nowej fabryki samochodów w Chinach. Jej moce produkcyjne oszacowano na 160 tys. pojazdów rocznie. W zakładzie tym będą powstawać elektryczne samochody marki MINI BMW i modele GWM. Budowa fabryki zostanie ukończona w 2022 roku. Nowo utworzona w tym celu spółka joint venture - Spotlight Automotive będzie miała siedzibę w Zhangjiagang niedaleko Szanghaju i ma zatrudnić 3 tys. pracowników.

BMW i Great Wall Motor zainwestują 716 mln dolarów w budowę chińskiej fabryki

Na początku listopada tego roku GWM uzyskał niezbędne zezwolenia wymagane do budowy nowego zakładu. Great Wall Motor jest najbardziej znanym producentem samochodów w Chinach. Wytwarza on pojazdy użytkowe i pick-upy, a także przystępną cenowo markę samochodów elektrycznych Ora.

BMW podąża śladami swojego konkurenta Volkswagena, który przygotowuje dwie chińskie fabryki do przyszłorocznej produkcji samochodów elektrycznych. Jego łączne moce produkcyjne mają wynieść 600 tys. pojazdów. Tesla w tym przypadku dąży do poziomu ponad 500 tys. samochodów rocznie, budując zakład w Szanghaju.

Obecnie producenci i dostawcy samochodów starają się sprostać nowym rygorystycznym regulacjom nałożonym przez Chiny, które dotyczą emisji zanieczyszczeń. Według tych przepisów pojazdy elektryczne i hybrydowe do 2025 roku mają odpowiadać ze jedną piątą całkowitej sprzedaży na rynku.

źródło: Reuters

Zobacz również