Solaris dostarczy autobusy Urbino 18 electric do Bonn

| Gospodarka Silniki i napędy

Solaris dostarczy trzy elektryczne autobusy przegubowe Urbino 18 electric do Bonn, w ramach wygranego przetargu. Zamówienie zostanie zrealizowane jeszcze w tym roku. Pojazdy będą wyposażone w 7 zestawów nowej generacji akumulatorów High Energy+ o łącznej pojemności wynoszącej 553 kWh. Mają one zagwarantować zasięg 200 km na jednym ładowaniu niezależnie od topografii terenu, a ich efektywność ma się utrzymywać przez okres 12 lat.

Solaris dostarczy autobusy Urbino 18 electric do Bonn

Ładowanie baterii będzie się odbywać wyłącznie przez gniazdo plug-in i głównie w czasie nocnego postoju w zajezdni. Nowe Urbino 18 electric zostaną wyposażone w dwa zintegrowane silniki o mocy 125 kW każdy. Pojazd będzie posiadał 44 miejsca siedzące. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji 21 podwójnych gniazd USB służących do ładowania urządzeń mobilnych.

Ogrzewanie autobusu zostanie zrealizowane przy pomocy pomp ciepła. System klimatyzacji pojazdu będzie w pełni elektryczny. Urbino 18 electric wyposażony będzie w system wsparcia kierowcy MobilEye Shield+, który poprawi komfort prowadzenia autobusu dzięki kamerom dostarczającym obraz z zewnątrz. System ten może wykrywać pieszych i rowerzystów znajdujących się w martwym polu. Ponadto boczne lusterka będą zastąpione kamerami.

Dotychczas Solaris dostarczył do Niemiec 60 autobusów elektrycznych. W roku ubiegłym niemieccy przewoźnicy złożyli zamówienia na ponad 120 kolejnych jednostek. Szczególnie ważnym kontraktem, który zawarto w 2019 roku, był ten na dostawę 90 sztuk Urbino 12 electric dla Berlina.

źródło: Solaris