Solaris dostarczy do Norwegii trolejbusy o wartości 8 mln euro

| Gospodarka Silniki i napędy

Solaris Bus & Coach zawarł z przewoźnikiem Keolis Norge AS umowę o wartości 8 mln euro. W ramach kontraktu firma dostarczyć ma do Bergen - drugiego co do wielkości miasta w Norwegii - 10 przegubowych trolejbusów Trollino 18. Pierwsze pojazdy dotrą do przewoźnika we wrześniu 2020 roku, a w grudniu wyjadą na ulice miasta.

Solaris dostarczy do Norwegii trolejbusy o wartości 8 mln euro

Zamówione pojazdy kursować będą po jedynej zachowanej trasie trolejbusowej, której długość wynosi 7,5 km. Trolejbusy zostaną wyposażone w silniki trakcyjne o mocy 250 kW i akumulatory o pojemności 55 kWh. Dla pasażerów będzie 47 miejsc siedzących. Zainstalowane baterie pozwolą na przejechanie dystansu 11 km poza drogą posiadającą linię trakcyjną. Akumulatory będą ładowane w trakcie jazdy z wykorzystaniem technologii in motion charching, czyli przy pomocy pantografów umieszczonych na dachu pojazdu.

Trolejbusy Trollino 18 Solarisa będą pierwszymi pojazdami tego typu, które trafią do Norwegii, ale nie pierwszymi w Skandynawii, gdzie jest jeszcze jedno miasto korzystające z komunikacji tego rodzaju - wcześniej firma przekazała 5 trolejbusów szwedzkiej Landskronie.

źródło: ORPA