Solaris wyprodukuje dla Warszawy 130 autobusów elektrycznych

| Gospodarka Aktualności

Rozstrzygnięty przez Miejskie Zakłady Autobusowe na korzyść firmy Solaris Bus&Coach przetarg na dostawę 130 elektrycznych autobusów przegubowych dla Warszawy był jednym z największych europejskich przetargów tego typu. Warszawa, jako drugie po Londynie miasto w Europie, będzie miała ponad sto autobusów elektrycznych. Pierwsze pojazdy mają wyjechać na warszawskie ulice w 2020 r. Zamówienie jest dofinansowane przez Unię Europejską kwotą 180 mln zł. Dzięki tej inwestycji z Traktu Królewskiego znikną ostatnie autobusy spalinowe.

Solaris wyprodukuje dla Warszawy 130 autobusów elektrycznych

Projekt elektryfikacji transportu publicznego w Warszawie realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Obecny etap obejmuje oprócz zakupu 130 niskopodłogowych autobusów również stworzenie infrastruktury towarzyszącej, czyli sieci ładowarek. Przetarg na dostawę infrastruktury ładowania elektrobusów - instalację ładowarek zajezdniowych i szybkie ładowarek miejskich - ma być rozstrzygnięty 8 kwietnia.

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych nakłada na gminy i powiaty powyżej 50 tys. mieszkańców zobowiązanie do zagwarantowania w 2020 r. 10-procentowego udziału pojazdów elektrycznych we flocie użytkowanych pojazdów komunikacji publicznej. Obowiązek ten zrealizowały już miasta Inowrocław i Jaworzno.

źródło: Portal Samorządowy