Geely Holding partnerem technologicznym pojazdów elektrycznych Izera

| Gospodarka Aktualności

Zhejiang Geely Holding Group (Geely Holding), czołowa chińska prywatna grupa technologiczna z branży motoryzacyjnej, podpisała z firmą ElectroMobility Poland (EMP) umowę licencyjną na swoją w pełni elektryczną platformę samochodową - Sustainable Experience Architecture (SEA). EMP jest twórcą polskiej marki samochodów elektrycznych Izera. Geely Holding zostanie partnerem technologicznym pierwszej serii pojazdów wprowadzanych na rynek.

Geely Holding partnerem technologicznym pojazdów elektrycznych Izera

Z wykorzystaniem architektury SEA Geely Holding, EMP planuje opracować kilka modeli elektrycznych marki Izera, przy czym pierwszy model ma być kompaktowym SUV-em. Firma EMP ogłosiła plany stworzenia w przyszłości dwóch innych modeli - kombi z segmentu C i hatchbacka.

Umowa obejmuje znaczące rozszerzenie platformy SEA, wprowadzonej przez Geely Holding we wrześniu 2020 r., jako najbardziej elastycznej i zaawansowanej architektury czysto elektrycznej, w tym sprzętu, kompleksowego oprogramowania i szerszego ekosystemu cyfrowego. Do korzystania z architektury SEA zobowiązały się marki z portfolio Geely Holding Group, a EMP jest pierwszym bezpośrednim zewnętrznym jej użytkownikiem. Dostawy dla użytkowników końcowych pojazdów opartych na SEA rozpoczęły już marki Zeekr i smart.

- Geely Holding z dumą podpisuje umowę dotyczącą licencji EMP na wiodącą w branży architekturę SEA. Nasza architektura SEA pomoże EMP wprowadzić na rynek najlepsze produkty dla użytkowników końcowych pod względem sprzętu, oprogramowania i skalowalności. Polska odgrywa ważną rolę w europejskim przemyśle motoryzacyjnym, a ta umowa licencyjna pomoże przyspieszyć przejście na pojazdy elektryczne i stworzyć dla nich szersze środowisko ekonomiczne - powiedział Daniel Donghui Li, CEO Geely Holding Group.

W oparciu o architekturę SEA, EMP zamierza budować pierwsze pojazdy elektryczne marki Izera we własnych zakładach produkcyjnych w Jaworznie (woj. śląskie), gdzie zatrudnienie znajdzie 2400 osób.

SEA, opracowana przez Geely Holding za pośrednictwem globalnych centrów badawczo-rozwojowych w Europie i Chinach, jest specjalnie zaprojektowaną architekturą pojazdów czysto elektrycznych, która jest wysoce skalowalna - od małych pojazdów segmentu A, po segment E i większe pojazdy użytkowe. Zapewnia kompleksową platformę programową oraz oferuje rozstaw osi, który można rozszerzyć z 1800 do 3300 mm, w zależności od wymagań.

Chiński partner zapewnia, że Sustainable Experience Architecture reprezentuje najnowszy rezultat prac Geely Holding mający na celu wspieranie ekologicznego przejścia na pojazdy elektryczne, pozwalając jednocześnie na spełnienie aspiracji EMP do dokonania zmian na europejskim rynku pojazdów elektrycznych.

źródło: Zhejiang Geely Holding Group

Zobacz również