Geely Automobile otworzy nową spółkę joint venture dla pojazdów EV

| Gospodarka Aktualności

Chińska firma Geely Automobile Holdings ogłosiła, że razem ze swoją spółką macierzystą Zhejiang Geely Holding Group utworzą jednostkę joint venture dla pojazdów elektrycznych (EV) i uruchomi nową markę o nazwie Zeekr, po tym jak zysk spadł o 32% w zeszłym roku. W raporcie giełdowym Geely Automobile zapewniał, że przedsięwzięcie będzie prowadzić badania nad inteligentnymi pojazdami elektrycznymi.

Geely Automobile otworzy nową spółkę joint venture dla pojazdów EV

Geely Automobile i Zhejiang Geely Holding Group zainwestują wspólnie 2 mld juanów w nowe przedsięwzięcie. Podano, że Geely Automobile będzie posiadał 51% udziału w nowej firmie. Geely Automobile dzięki inwestycjom spółki macierzystej w Volvo Cars i Daimler AG, odnotował w 2020 roku zysk w wysokości 5,53 mld juanów (850 mln dolarów), dla porównania w roku 2019 wyniósł on 8,19 mld juanów.

Firma Geely Automobile sprzedała w zeszłym roku 1,32 mln samochodów, w porównaniu z 1,36 mln sztuk w 2019 roku. Oczekuje się, że w tym roku sprzeda 1,53 mln pojazdów. Geely Automobile i Volvo Cars w zeszłym miesiącu zrezygnowały z planów fuzji, ale utworzyły nowy podmiot w celu połączenia swoich zasobów w zakresie układów napędowych i pojazdów EV.

źródło: Reuters

Zobacz również