Forum Gospodarcze TIME - ciekawa tematyka, średnie wrażenia

| Gospodarka Artykuły

W Warszawie odbyło się X Forum Gospodarcze TIME - spotkanie przedstawicieli rządu, przemysłu oraz organizacji związanych z gospodarką. Głównymi tematami były cyfryzacja i transformacja przemysłu oraz rozwój sieci 5G. Pierwszy dzień spotkania poświęcono tematyce Przemysłu 4.0, zaś drugiego omawiano m.in. możliwości wykorzystania sieci 5G.

Forum Gospodarcze TIME - ciekawa tematyka, średnie wrażenia

Forum, które współorganizowały polskie KIGEiT, PIIT oraz niemieckie Zrzeszenie Przemysłu Elektrotechnicznego (ZVEI), otworzyła wystąpieniem Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz. Na temat Industry 4.0 w kontekście działań Komisji Europejskiej mówił jej przedstawiciel, Yves Paindaveine, z kolei Dieter Wegener z ZVEI wygłosił prelekcję "Społeczeństwo wiedzy i gospodarki 4.0".

W czasie sesji tematycznych prelegenci mówili o zagadnieniach takich, jak robotyzacja przedsiębiorstw oraz wdrażanie maszyn autonomicznych, tworzenie infrastruktury komunikacyjnej, bezpieczeństwo cyfrowe oraz wpływie sztucznej inteligencji na rozwój przemysłu i infrastruktury. Zwrócono uwagę, że w gospodarce wciąż istnieją niewykorzystane możliwości poprawy efektywności, do których dostęp dają narzędzia cyfrowe.

- Przykładowo tylko około 5% danych zbieranych przez czujniki w budynkach jest przetwarzanych i analizowanych w jakikolwiek sposób. To przykład niewykorzystanego potencjału poprawy efektywności energetycznej, który można wykorzystać za pomocą rozwiązań IT, opartych o analitykę, Internet Rzeczy i automatyzację. Te same zasady mają zastosowanie także w innych gałęziach gospodarki, w szczególności w przemyśle. Potencjał oszczędności energii, jaki można osiągnąć np. w branży energetycznej dzięki digitalizacji, sięga 70%. W sektorze przemysłowym jest to nawet 30% - o tyle może zostać podniesiona efektywność procesów - mówił podczas swojego wystąpienia Jacek Łukaszewski, prezes zarządu Schneider Electric Poland.

Klaus Mittelbach, prezes ZVEI, podczas wystąpienia na temat Internetu Rzeczy Dr Jarosław Tworóg, wiceprezes zarządu KIGEiT, omawiający przyszłości polskiego przemysłu cyfrowego

Podczas konferencji miały również miejsce dyskusje panelowe poświęcone robotyzacji i automatyzacji europejskiej gospodarki. W rozmowie na ten temat wzięli udział m.in. Witold Bereszczyński (Weidmueller Polska), Tomasz Haiduk (Siemens Polska) oraz Jussi Rautee (ABB). Podczas innych paneli rozmawiano m.in. o maszynach autonomicznych oraz o możliwościach rozwoju MŚP w kontekście Przemysłu 4.0.

Chociaż tematyka konferencji była ciekawa, niektóre z dyskusji panelowych miały formę prezentacji wygłaszanych przez uczestników, a nie rzeczywistego dialogu, zaś wystąpienia plenarne były dosyć ogólnikowe. Tworzyło to kontrast pomiędzy zaawansowaniem tematyki pod względem technicznym, a tym, co rzeczywiście wybrzmiało podczas konferencji. Również audytorium nie w pełni dopisało, jeżeli chodzi o jego liczebność, stąd też całe wydarzenie podsumować można tak, jak w tytule artykułu.