Stany Zjednoczone, Australia, Niemcy - tu instaluje się najwięcej magazynów energii

| Gospodarka Artykuły

Według amerykańskich analiz, w 2017 r. na świecie powstały magazyny energii elektrycznej - Battery Energy Storage System - o pojemności 2,3 GWh i mocy 1,4 GW. Światowym liderem w zakresie pojemności magazynów były Stany Zjednoczone, gdzie powstały instalacje o sumarycznej pojemności 432 MWh. W USA takie energetyczne magazyny są obecnie traktowane jako istotny element zwiększenia bezpieczeństwa oraz polepszenia parametrów funkcjonowania sieci energetycznych. Autorem analiz jest firma GTM Research.

Stany Zjednoczone, Australia, Niemcy - tu instaluje się najwięcej magazynów energii

Największym potencjałem magazynów energii elektrycznej pod względem dostępnej mocy, które zainstalowano w 2017 r., poszczycić się może Australia. Duży wpływ na ten wynik miała Tesla, która uruchomiła tam największy na świecie tego typu obiekt, o pojemności 129 MWh i mocy 100 MW. Oprócz przemysłowych magazynów energetycznych, wspierających wytwarzanie energii w oparciu o źródła odnawialne, Australia jest również największym na świecie rynkiem domowych magazynów energii, wykorzystywanych m.in. do tworzenia tzw. elektrowni wirtualnych.

W Europie liderem inwestycji w przemysłowe bateryjne magazyny energii elektrycznej są Niemcy, gdzie w ubiegłym roku uruchomiono instalacje o mocy 135 MW. Nasi zachodni sąsiedzi zajmują w Europie również wiodącą pozycję w zakresie małych, domowych magazynów energii (behing-the-meter), których liczba na koniec 2017 r. wyniosła już około 80 tysięcy. Ich liczba rośnie w Niemczech już od kilku lat, głównie ze względu na rządowy program dopłat oraz popularność małych instalacji fotowoltaicznych.

źródło: gramwzielone.pl

Zobacz również