Tanieją domowe magazyny energii elektrycznej

| Gospodarka Artykuły

Jak informuje niemieckie stowarzyszenie branży solarnej BSW Solar, w ciągu ostatnich czterech lat na niemieckim rynku ceny domowych magazynów energii spadły aż o połowę. Małe magazyny energii - o pojemności do 10 kWh - kosztują w Niemczech o 40% mniej niż cztery latach temu, natomiast ceny urządzeń o pojemności do 30 kWh spadły o przeszło 50%. Stowarzyszenie nie podaje jednak rynkowych cen średnich.

Tanieją domowe magazyny energii elektrycznej

Spadek kosztów magazynów energetycznych stanowi potwierdzenie rozwoju technologicznego tych urządzeń oraz rosnących wolumenów sprzedaży. BSW Solar ocenia, że już co drugiej inwestycji w domowy system fotowoltaiczny towarzyszy montaż małego magazynu energii. W Niemczech działa już około 60 tys. magazynów energii, przy czym w samym roku 2016 zainstalowano ich około 20 tys. Stowarzyszenie przewiduje, że w ciągu dwóch lat liczba magazynów energii elektrycznej w Niemczech przekroczy 100 tys.

Koszt modułu o pojemności 2 kWh, oferowanego przez niemiecką firmę Sonnen, wynosił w ubiegłym roku około 3,6 tys. euro. Z kolei Solarwatt wyceniał w ubiegłym roku magazyn o pojemności 4,4 kWh na poziomie brutto 5,5 tys. euro.

źródło: gramwzielone.pl