Aggreko przejmuje Younicos - europejskiego lidera w dziedzinie magazynowania energii

| Gospodarka Artykuły

W bieżącym roku na szybko rozwijającym się rynku magazynowania energii miało już miejsce kilka dużych przejęć. Transakcja, na mocy której szkocki koncern Aggreko został właścicielem firmy Younicos miała wartość 40 mln funtów. Wywodzący się z Niemiec europejski lider w zakresie technologii magazynowania energii buduje obiekty stanowiące back-up i pełniące funkcje regulacyjne dla centralnych sieci energetycznych.

Aggreko przejmuje Younicos - europejskiego lidera w dziedzinie magazynowania energii

Aggreko wykonuje także projekty off-gridowe na terenach niepołączonych z centralnymi systemami elektroenergetycznymi. Firma oferowała dotychczas rozwiązania bazujące na produkcji energii z wykorzystaniem generatorów diesla, które zaczęła łączyć z fotowoltaicznymi farmami. By zmniejszyć zapotrzebowanie na paliwo, co wpływa na koszty produkcji energii elektrycznej, chce stosować magazyny energii. Przejęcie Younicosu ułatwi realizację tych zamiarów.

Younicos przynosi jednak straty, które w ubiegłym roku osiągnęły poziom 17 mln euro przy przychodach około 8 mln. Firma zrealizowała magazyny energii o łącznej mocy 200 MW. Firma Aggreko odnotowała w 2016 roku przychody rzędu 2,6 mld dolarów.

Na rynku magazynowania energii doszło już w 2017 roku do kilku transakcji. Fińska firma Wärtsilä przejęła amerykańską spółkę Greensmith. Wartość transakcji nie została ujawniona. Włoski koncern energetyczny Enel kupił amerykańskiego dewelopera magazynów energii Demand Energy. Z kolei wcześniej francuski koncern energetyczny Engie przejął 80% udziałów w kalifornijskim start-upie Green Charge Networks.

źródło: gramwzielone.pl

Zobacz również