Google opracuje nowy rodzaj magazynów energetycznych

| Gospodarka Artykuły

Należąca do Google'a spółka Alphabet planuje budowę magazynu energii, w którym do jej gromadzenia wykorzystywana będzie między innymi sól. Jak twierdzą pomysłodawcy, metoda ma być efektywniejsza od powszechnej obecnie technologii litowo-jonowej. Nowa technologia ma być także dużo tańsza.

Google opracuje nowy rodzaj magazynów energetycznych

Prototypowy magazyn energii składać się będzie z połączonych z pompą ciepła zbiorników wypełnionych solą oraz zbiorników wypełnionych płynem, który ma się charakteryzować wyjątkowo niską temperaturą zamarzania. W opracowanym systemie energia elektryczna zamieniana będzie w strumienie powietrza chłodnego i gorącego. Pierwszy strumień schłodzi zbiorniki z cieczą, a drugi ogrzeje zbiorniki z solą. Pozyskiwanie energii elektrycznej polegać będzie odwróceniu tego procesu. Sól może utrzymywać wysoką temperaturę nawet przez wiele dni, co stanowi formę magazynowania energii.

By do konstrukcji nowego typu magazynu energii nie były potrzebne drogie materiały, cały proces dostosowano do niezbyt wysokich temperatur.

źródło: gramwzielone.pl

Zobacz również