12. Konferencja Process Automation - podsumowanie

| Gospodarka

Kilkunastu prelegentów, niemal setka przedstawicieli wiodących zakładów i wiele godzin prezentacji oraz merytorycznych dyskusji na temat adaptowania innowacyjnych rozwiązań w różnych gałęziach przemysłu - tak w skrócie można podsumować kolejną edycję konferencji naukowo-technicznej, której partnerem technologicznym była firma Siemens.

12. Konferencja Process Automation - podsumowanie

Tegoroczna konferencja Process Automation odbyła się w dniach 7-8 czerwca w samym sercu Torunia. To kontynuacja wcześniejszych spotkań, znanych pod nazwą Systemy Sterowania w Automatyce Procesowej. Celem 12. edycji wydarzenia była wymiana doświadczeń i najlepszych rynkowych praktyk.

- W tym roku, oprócz tematu zmian w procesach produkcyjnych w kontekście rewolucji przemysłowej 4.0, chcieliśmy rozmawiać o potrzebach i wyzwaniach stojących przed służbami utrzymania ruchu - mówi Szymon Paprocki z Siemensa. - Chcieliśmy, by nasi partnerzy i fachowcy z branży energetycznej, chemicznej, jak również innych branż procesowych, mogli podzielić się wiedzą na temat narzędzi wykorzystywanych do kompleksowego wsparcia ruchu, czy np. zapoznać się z rozwiązaniami w kwestii cyberbezpieczeństwa. Wykorzystaliśmy też okazję do zaprezentowania innowacyjnego systemu, który dzięki zastosowaniu technologii VR pozwala przeprowadzić symulację każdej ewentualności, jaka może mieć miejsce w trakcie pracy zakładu. Uczestnicy konferencji mogli przekonać się o walorach i szerokim zastosowaniu wirtualnej rzeczywistości w pracy operatorów i służb utrzymania ruchu.

Wykłady zaczęły się prelekcją Sebastiana Jasióka z firmy Siemens na temat poprawiania skuteczności działania służb utrzymania w zakładach produkcyjnych. W swoim wystąpieniu przedstawił on rozwiązania i narzędzia wspierające pracę na instalacji procesowej. Uczestnicy konferencji mieli okazję posłuchać także, jak proponowane przez Siemensa metody wsparcia sprawdzają się w praktyce - o ich skuteczności szczegółowo opowiedział Andrzej Nocoń z firmy Tameh Polska, który oprócz prezentacji rozwiązań wdrożonych w elektrociepłowni ZW Nowa przedstawił także plany ich rozwoju.

Szczególnym zainteresowaniem słuchaczy cieszyły się wykłady na temat wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w testowaniu nowych narzędzi do kompleksowego wsparcia utrzymania ruchu. W technologii Siemensa pozwala ona m.in. na dokładne sprawdzenie ich funkcjonowania bez podejmowania ryzyka wstrzymania pracy zakładu. Po wprowadzeniu dr. Ludomira Błeszyńskiego, który przedstawił m.in. rozwiązania dotyczące ujednolicania struktury danych w zakładach, przyszedł czas na praktykę. Jarosław Siemianowski zaprezentował praktyczne wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w szkoleniu przyszłych inżynierów, mających systemowo zarządzać działaniem poszczególnych sektorów w zakładach, nad którymi nadzór jest w pełni zautomatyzowany.

Część prelekcji dotyczyła szeroko rozumianego bezpieczeństwa. W dobie postępującej cyfryzacji potrzebuje ono nowych, skutecznych narzędzi, bez których nowoczesne przedsiębiorstwo nie może się obejść. Uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się więcej o filozofii firmy Siemens w tym zakresie, poznając konkretne rozwiązania w sferze bezpieczeństwa i przykłady ich zastosowania w zakładzie Heinz-Glas.

- Konferencja to doskonały pretekst do tego, by wymienić się doświadczeniami na temat rozwiązań w dynamicznie rozwijającej się branży procesowej. Fakt, że to już 12. edycja naszych spotkań, dowodzi, iż wybrana przez nas formuła się sprawdza - mówi Cezary Mychlewicz, dyrektor ds. marketingu w firmie Siemens. - Podobnie jak w poprzednich edycjach, zadbaliśmy również o przestrzeń, w której nasi partnerzy, oprócz możliwości zaprezentowania swojej działalności, mogli nawiązać branżowe relacje, będące często zalążkiem szerszej współpracy.

Konferencja Process Automation 2018 odbyła się pod honorowym patronatem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Izby Gospodarczej Gazownictwa, Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów, Politechniki Wrocławskiej oraz Urzędu Dozoru Technicznego. Partnerami konferencji były firmy ENCON, MAWOS, PROCOM SYSTEM, PRO-CONTROL, Stoltronic i Theus-Led.