Chiński gigant motoryzacyjny kupił od GE jednostkę Small Industrial Motors

| Gospodarka Aktualności

Największy chiński producent silników elektrycznych - Wolong Electric - przejął należący do General Electric biznes Small Industrial Motors (SIM), płacąc gotówką 160 mln dolarów. Do aktywów, które nabył Wolong należą General Electric Industrial Motors Mexico i General Electric Motor Services Corporation. Chińczycy twierdzą, że GE SIM stanie się kluczową częścią ich globalnego biznesu.

Chiński gigant motoryzacyjny kupił od GE jednostkę Small Industrial Motors

Wolong zapewnia, że będzie nadal inwestować w markę w takich obszarach, jak digitalizacja i opracowywać nowe produkty. Planuje rozszerzyć kanały sprzedaży SIM w Chinach i w Europie. Chińska firma utworzy w Houston w Teksasie operacyjną siedzibę główną SIM, która stanie się północnoamerykańskim centrum biznesowym Wolonga, dostarczającym na rynek światowy silniki LV (low-voltage) i MV (medium-voltage) pod marką GE. Przejętą jednostką zarządzać będzie jej dotychczasowe kierownictwo. Zgodnie z umową nowy właściciel będzie mógł sprzedawać produkty Small Industrial Motors używając marki GE przez kolejne 10 lat.

Wolong Electric jest częścią Wolong Holding Group, która jest jedną z 500 największych chińskich firm, zatrudniającą ponad 18 tys. osób na całym świecie i w 2017 roku osiągnęła przychody w wysokości 5,4 miliarda dolarów.

W ostatnich latach Wolong rozwija się globalnie poprzez szereg przejęć. W 2011 r. za 100 mln euro kupił austriacką grupę ATB. W tym czasie przejął też marki Brook Crompton, Schorch, Laurence Scott i Morley. W 2014 r. Wolong nabył włoską firmę SIR Robotics, a następnie w 2017 r. przejął 80% udziałów największego na świecie producenta silników wibracyjnych - włoskiego OLI - płacąc 61 mln dolarów.

W roku 2015 Wolong przejął również chińską firmę Nanyang Explosion-proof Motor. W Szanghaju planuje utworzenie globalnego centrum badawczo-rozwojowego.

źródło: Drives & Controls