Warsaw Industry Week 2018 - przewodnik targowy

| Gospodarka Aktualności

Warsaw Industry Week to targi o charakterze ogólnoprzemysłowym, których trzecia edycja odbędzie się na początku listopada. Profil wystawy pozostaje niezmienny - na targach prezentowane są maszyny, komponenty automatyki, roboty i wiele innych elementów składowych nowoczesnego przemysłu. Imprezie towarzyszyły będą konferencje, w tym tradycyjnie wydarzenie poświęcone Przemysłowi 4.0.

Warsaw Industry Week 2018 - przewodnik targowy

Tegoroczna lista wystawców na półtora miesiąca przed targami obejmowała 240 pozycji (w roku ubiegłym wystawców było sumarycznie 360). Oczywiście są to liczby zawyżone przez wliczanie dodatkowych marek czy podmiotów niezwiązanych bezpośrednio z przemysłem, itd., przez co w praktyce "realnych" firm branżowych ze stoiskami jest pewnie około 2/3. Wystawa odbywała się będzie tak jak w latach poprzednich w dwóch halach targowych centrum Ptak Warsaw Expo.

STREFY WYSTAWCÓW

Warsaw Industry Week to wystawa aspirująca do miana największych w kraju targów przemysłowych. Dzieje się tak za sprawą jej profilu rozciągającego się od tematyki produkcji, obróbki skrawaniem, poprzez automatyzację i zagadnienia maszynowe, do obszaru automatyki przemysłowej, oprogramowania oraz druku 3D. Na wystawie pojawiają się też tematy lakierowania, metrologii oraz energetyka i produkcja elektroniki. Przegląd ten jest szeroki, aczkolwiek, o czym pisaliśmy w poprzednich relacjach z targów, ograniczony pod względem głębokości tematycznej. Wystawa - i nie chodzi tylko o WIW - nie może być jednocześnie ogólnoprzemysłowa i wysoce specjalizowana tematycznie.

Stąd też pewnym pomysłem jest wydzielenie na omawianych targach kilkunastu stref, które mają grupować wystawców powiązanych branżowo. Jeżeli w ramach owych stref uda się zapewnić wystarczająco duże grupy firm, to taka oferta powinna być dla odwiedzających - inżynierów, projektantów czy integratorów systemów - potencjalnie atrakcyjna. Nas w szczególności interesuje uczestnictwo firm zajmujących się tematyką automatyzacji i robotyzacji. Jak na razie wiadomo, że wśród nich będą m.in. Beckhoff, INSTOM, Weidmüller, Lenze, Item, Multiprojekt, igus, WObit, Mitsubishi Electric, HF Inverter, Staubli, FANUC, KUKA oraz Turck (ich wstępną listę przedstawiamy w publikowanej tabeli). Z drugiej strony na tegorocznych targach nie będzie części wystawców poprzedniej imprezy (np. 3M, Cloos, Helukabel, National Instruments czy Stigal). W każdym razie polecamy spojrzenie tuż przed targami na stronę www.industryweek.pl do zakładki z wystawcami.

Na targach Warsaw Industry Week wystawiają się również uczelnie wyższe, w szczególności Politechnika Warszawska i Wojskowa Akademia Techniczna. W zeszłym roku na sporym stoisku tej ostatniej prezentowanych było wiele urządzeń i systemów pokazowych, które przyciągały wielu gości targowych. Z dużym prawdopodobieństwem na podobny scenariusz postawić można również tym razem - szczególnie ostatniego dnia targów, który ma mieć charakter edukacyjny.

KONFERENCJE TARGOWE

W tym roku organizatorzy zaplanowali na pierwszy dzień trwania targów nie jedną, ale dwie kilkugodzinne konferencje. Podobnie jak w latach poprzednich, tę kluczową stanowiła będzie "Instrumenty Przemysłu 4.0", która rozpocznie się o godzinie 11 i potrwa do 16. Plan wydarzenia obejmuje m.in. omówienie zagadnień związanych z wdrażaniem rozwiązań z obszaru Industry 4.0 oraz możliwościami pozyskiwania finansowania w tym zakresie. Wyróżnikiem tegorocznego spotkania będzie przedstawienie praktycznych wdrożeń - w tym część z nich omówi redaktor naczelny magazynu APA. Spodziewać się też można prelegentów związanych z firmą Wiśniowski, którzy opowiedzą o jednym z ciekawszych wdrożeń ostatnich lat w Polsce.

Drugą z tegorocznych konferencji jest "Modern industry - nowe technologie w przemyśle". Wydarzenie ma charakter naukowy i podzielono je na dwa bloki - pierwszy dotyczy "badań naukowych jako drogi rozwoju dla przedsiębiorstw", zaś w drugim omawiane będą przykłady komercjalizacji wyników badań w przemyśle.

JAK BĘDZIE NA WYSTAWIE?

Listopadowe targi przemysłowe to dopiero trzecie tego typu wydarzenie i trudno jest prognozować, jak będą wyglądały pod względem frekwencji gości. W zeszłym roku była ona zróżnicowana, aczkolwiek nawet w najlepszych momentach trudno było mówić o tłumach znanych z ITM Polska czy Automaticonu.

W tym roku organizatorzy zapowiadają natomiast poprawienie zeszłorocznych niedociągnięć - tych mniejszego kalibru, związanych z organizacją przestrzeni wystawienniczej, jak też problemów z zamawianiem biletów i koniecznością ich zakupu w przypadku wejścia na targi "z ulicy". Jadąc na WIW 2018, najlepiej jednak z wyprzedzeniem zarejestrować się na stronie https://industryweek.pl/rejestracja/. Bilety są darmowe, a ich posiadanie gwarantuje szybkie wejście na teren imprezy.

DWA SŁOWA O LOGISTYCE

Targi odbywają się w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie, czyli miejscowości leżącej na trasie z Katowic do Warszawy, kilkanaście kilometrów od centrum stolicy. Hale wystawiennicze znajdują się tuż przy drodze ekspresowej S8, przy czym ta ostatnia jest od strony Katowic ciągle przebudowywana i na ostatnich kilometrach występować mogą utrudnienia. Pod targami znajdują się duże, darmowe parkingi, dodatkowo organizatorzy zapewniają darmowy autobus jeżdżący na targi z lotniska oraz z Dworca Centralnego.

DO ZOBACZENIA NA TARGACH

Redakcje magazynów "APA" i "Elektronik" oraz portali AutomatykaB2B.pl i ElektronikaB2B.pl są patronami medialnymi targów. Zapraszamy do odwiedzenia wystawy oraz naszego stoiska, a także spotkania z nami podczas imprezy.

Zbigniew Piątek

Warsaw Industry Week 2018

  • III Międzynarodowe Targi Rozwiązań Dla Przemysłu
  • Termin: 6-8 listopada 2018 (od wtorku do czwartku)
  • Godziny otwarcia: 10.00÷16.00, w czwartek do 15.00
  • Miejsce: Ptak Warsaw Expo, al. Katowicka 62, 05-830 Nadarzyn
  • Strona targów: www.industryweek.pl