Silniki piezoelektryczne wyzwaniem dla tradycyjnych technologii
| Gospodarka Silniki i napędyJak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez firmę Fact.MR, światowy rynek silników piezoelektrycznych w ubiegłym roku osiągnął wartość 8,3 mld dolarów, a do roku 2027 wzrośnie do poziomu 12,5 mld, przy wskaźniku CAGR wynoszącym 4,7%. Dane pokazują, że w 2018 roku sprzedano ponad 2 miliardy silników piezoelektrycznych, w tym około jedną czwartą stanowiły silniki liniowe. Duża sprzedaż tych urządzeń wynika z ich zalet, jak np. wysoki moment obrotowy czy możliwości siłowe.
Na rozwój rynku wpływa rosnące zainteresowanie miniaturowymi systemami pozycjonowania o wysokiej dokładności, które doskonale nadają się do takich zastosowań, jak testowanie półprzewodników i pozycjonowanie robotów. W przyszłości spodziewany jest stały wzrost zapotrzebowania na ultradźwiękowe silniki piezoelektryczne, stanowiące alternatywę dla tradycyjnych silników, szczególnie tam, gdzie wymagana jest wysoka prędkość i wydajność.
Z badania Fact.MR wynika również, że liniowe silniki piezoelektryczne będą obejmować częściowo również te obszary rynku, które dotychczas należały do urządzeń obrotowych. Na ekspansję w tym kierunku wpłyną takie właściwości, jak szybkość reakcji, wysoka dokładność, elastyczna konstrukcja, niskie koszty utrzymania oraz długi średni czas pomiędzy awariami.
Do obszarów zastosowań, które szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku liniowych silników piezoelektrycznych, należą technologie medyczne, takie jak dozowanie leków przy pomocy pomp, dokonywanie sztucznego zapłodnienia, skanowanie 3D czy prowadzenie mikromonitoringu.
Według Fact.MR, przodującymi dostawcami na rynku silników piezoelektrycznych są firmy Faulhaber, Physik Instrumente (PI), Nanomotion, PiezoMotor, Attocube i Cedrat. Największym rynkiem regionalnym dla tych urządzeń jest Ameryka Północna, która generuje prawie 30% światowego popytu.
źródło: Drives & Controls