Silniki piezoelektryczne wyzwaniem dla tradycyjnych technologii

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez firmę Fact.MR, światowy rynek silników piezoelektrycznych w ubiegłym roku osiągnął wartość 8,3 mld dolarów, a do roku 2027 wzrośnie do poziomu 12,5 mld, przy wskaźniku CAGR wynoszącym 4,7%. Dane pokazują, że w 2018 roku sprzedano ponad 2 miliardy silników piezoelektrycznych, w tym około jedną czwartą stanowiły silniki liniowe. Duża sprzedaż tych urządzeń wynika z ich zalet, jak np. wysoki moment obrotowy czy możliwości siłowe.

Posłuchaj
00:00

Na rozwój rynku wpływa rosnące zainteresowanie miniaturowymi systemami pozycjonowania o wysokiej dokładności, które doskonale nadają się do takich zastosowań, jak testowanie półprzewodników i pozycjonowanie robotów. W przyszłości spodziewany jest stały wzrost zapotrzebowania na ultradźwiękowe silniki piezoelektryczne, stanowiące alternatywę dla tradycyjnych silników, szczególnie tam, gdzie wymagana jest wysoka prędkość i wydajność.

Z badania Fact.MR wynika również, że liniowe silniki piezoelektryczne będą obejmować częściowo również te obszary rynku, które dotychczas należały do urządzeń obrotowych. Na ekspansję w tym kierunku wpłyną takie właściwości, jak szybkość reakcji, wysoka dokładność, elastyczna konstrukcja, niskie koszty utrzymania oraz długi średni czas pomiędzy awariami.

Do obszarów zastosowań, które szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku liniowych silników piezoelektrycznych, należą technologie medyczne, takie jak dozowanie leków przy pomocy pomp, dokonywanie sztucznego zapłodnienia, skanowanie 3D czy prowadzenie mikromonitoringu.

Według Fact.MR, przodującymi dostawcami na rynku silników piezoelektrycznych są firmy Faulhaber, Physik Instrumente (PI), Nanomotion, PiezoMotor, Attocube i Cedrat. Największym rynkiem regionalnym dla tych urządzeń jest Ameryka Północna, która generuje prawie 30% światowego popytu.

Źródło: Drives & Controls

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Rynek ciężkiego sprzętu budowlanego
Aktualności
Zautomatyzowany transport materiałów w intralogistyce – Bosch Rexroth i K.Hartwall łączą siły
Aktualności
Nowy rozdział w OMRON: specjalistyczny zespół od robotyki dla lepszej obsługi klientów
Aktualności
Bosch Rexroth patrzy w przyszłość z optymizmem po trudnym roku finansowym 2024
Aktualności
ABB planuje wydzielenie działu robotyki jako samodzielnej spółki
Roboty
Universal Robots i Mobile Industrial Robots zaprezentują nowe rozwiązania AI dla przemysłu podczas Automate 2025
Powiązane treści
Siłowniki i silniki liniowe

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów