Technovation Forum - nietypowa konferencja przemysłowa

| Gospodarka

W marcu we Wrocławiu zorganizowano konferencję Technovation Forum - kameralne wydarzenie skierowane do kadry zarządzającej firm produkcyjnych. Przez dwa dni omawiano szanse i wyzwania stojące przed polskim przemysłem, popierając je bardzo konkretnymi przykładami własnych doświadczeń. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie zakładu produkcyjnego firmy Volvo.

Technovation Forum - nietypowa konferencja przemysłowa

W trakcie konferencji miało miejsce kilkanaście prelekcji. Główne wystąpienie miał gość honorowy, David Knott, który przez 30 lat pracował nad turbinami gazowymi w koncernie Rolls-Royce. On i inni goście oraz prelegenci opowiadali o metodach stosowanych do usprawniania projektów inżynierskich oraz zwiększania wydajności zakładów produkcyjnych.

Wystąpienia uczestników

Dużą wartością konferencji była wiedza przekazywana przez prelegentów - doświadczonych inżynierów (i nie tylko) pełniących funkcje zarządcze w dużych firmach. Trudno było wskazać najciekawsze z prelekcji - wiele z nich obejmowało studium przypadków sukcesów lub porażek, z dosyć dokładnymi informacjami na temat przyczyn i konsekwencji podejmowanych działań.

Do najciekawszych dla automatyków tematów zaliczyć można wystąpienie Jerzego Obojskiego z ABB, który pokazał przykład przeniesienia produkcji podzespołu z Chin do Polski. Omówił, w jaki sposób udało się namówić pracowników z Szanghaju do podzielenia się doświadczeniami i przygotować lepsze rozwiązanie, które przekonało zarząd firmy do migracji produkcji z Azji do Europy.

Aleksander Wyciślik z Lear Corporation opisał, jak udało się zorganizować i wdrożyć wewnątrzfirmowy system sugestii, który znacznie zwiększył zaangażowanie pracowników, pozwalając na wprowadzenie mnóstwa innowacji na terenie zakładu. Był to dobry przykład, jak na wzrost wydajności firmy wpływają nie tylko zaawansowane technologie i nowoczesny sprzęt, ale też drobne usprawnienia, których pomysłodawcami są sami pracownicy. Bardzo interesujące było też wystąpienie Marcina Polkowskiego z Impel Group, który opowiedział o tym, jak konieczne są innowacje w przemyśle, podając przykład huty aluminium.

Specjalną rolę w konferencji odegrała firma Volvo, która udostępniła swoją fabrykę do zwiedzania przez uczestników wydarzenia. Grupa została podzielona na mniejsze zespoły i oprowadzona po kolejnych stanowiskach, podczas gdy pracownicy zakładu odpowiadali na różne, nawet szczegółowe pytania odnośnie do sposobu działania zakładu. Swoje wystąpienie mieli też dwaj przedstawiciele Volvo, którzy opowiedzieli o innowacjach, jakie wdrażane są w trakcie produkcji i testowania autobusów.

Warto też wspomnieć o prezentacji Michała Hałasa z grupy ODITK, który pokazywał, jak odpowiedni proces zaprojektowania i przygotowania podzespołu do produkcji wpływa na koszt i sprawność jego dalszego wytwarzania w fabryce. Pozostałe prezentacje obejmowały różnorodne tematy związane z innowacjami. Tomasz Michalak ze Standard Motor Product Polska dzielił się swoim doświadczeniem z pracy w koncernie Philips pod koniec lat 90. Pokazał, jak brak umiejętności zauważenia ryzyka i nadchodzącej rewolucji technologicznej sprawił, że firma całkowicie błędnie oszacowała potencjał rozwoju technologii telewizorów CRT i z pozycji lidera spadła na dalszy plan w branży RTV i nie tylko. Tomasz Duda z 3M opowiadał, jaki nacisk na innowacje stawia firma, w której pracuje. Oprócz tego przedstawiciel kancelarii prawnej opowiadał o wadze patentów w przemyśle, zaprezentowano proces projektowania i wdrożenia 5-osiowej drukarki 3D i omówiono sposoby zarządzania i motywacji pracowników w firmach inżynierskich.

Specyfika Technovation Forum

Technovation Forum to wydarzenie wyróżniające się na tle innych wydarzeń branżowych. Z jednej strony konferencja jest dostępna dla wszystkich, ale z drugiej - udział w spotkaniu jest płatny. Do tego organizator bardzo pilnuje, by utrzymać kameralną formułę, w której może uczestniczyć nie więcej niż 120 osób. Dzięki temu udaje się zachować formę dosyć luźną, którą uczestnicy zgodnie podsumowali jako "bez zadęcia". W takim gronie łatwiej też o wizytę w zakładzie przemysłowym, bo jak wiadomo wiele firm stara się pilnować sekretów swoich operacji.

Sama konferencja jest też mocno powiązana z techniką TRIZ, której popularyzacją zajmuje się ODITK - organizator wydarzenia. Warto dodać, że gospodarze ściśle trzymali się harmonogramu, dzięki czemu praktycznie wszystko odbywało się z dokładnością co do minuty. W efekcie uczestnicy, których czas niewątpliwie był bardzo cenny, nie czuli się, że jest on marnowany. Do tego przeprowadzono także panele dyskusyjne w grupach, gdzie każdy mógł wypowiedzieć się odnośnie do omawianych spraw, a podsumowania z paneli zostały zaprezentowane kolejnego dnia w skrótowej formie. Specjalną atrakcją była przejażdżka niemal 100-letnim, oryginalnym fordem T, który wiek temu zainicjował cały szereg innowacji i rewolucję w przemyśle. Kolejna, trzecia edycja Technovation Forum odbędzie się wczesną wiosną w przyszłym roku.

Marcin Karbowniczek

Zobacz również