W Belgii powstanie największe na świecie fotowoltaiczne zadaszenie parkingu

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Parking dla odwiedzających ogród zoologiczny w belgijskiej miejscowości Brugelette, który jest w stanie pomieścić blisko 7 tys. aut, będzie w 80% pokryty panelami fotowoltaicznymi. W ramach przedsięwzięcia wykorzystane zostanie ponad 62 tys. modułów, a ich łączna moc wyniesie 20 MW. Instalacja fotowoltaiczna będzie generować rocznie 20 GWh energii elektrycznej, a jej nadwyżka będzie sprzedawana do sieci energetycznej.

W Belgii powstanie największe na świecie fotowoltaiczne zadaszenie parkingu

Dodatkowo w planach jest umieszczenie 80 stacji ładowania, które posłużą do zasilenia samochodów elektrycznych gości parku, wykorzystując do tego energię wytworzoną przez panele. W przyszłości infrastruktura ładowarek będzie rozbudowana nawet do 800 jednostek.

Głównym wykonawcą inwestycji i współudziałowcem jest Perpetum Energy, które rozpoczęło prace w zeszłym roku. Zakończenie całego projektu zaplanowano na wiosnę 2020 roku. Belgijska firma zapewnia, że fotowoltaiczne zadaszenie (carport) w Brugelette będzie największą tego typu konstrukcją na świecie. Wcześniej w tym roku, kosztem przeszło 19 mln euro, firma Neoen wybudowała carport we Francji, na którym zostały zamontowane panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 16,3 MW.

źródło: gramwzielone.pl

Zobacz również