Nissan zlikwiduje ponad 12 tys. miejsc pracy

| Gospodarka Silniki i napędy

Nissan, japoński koncern motoryzacyjny, w celu poprawy wydajności i rentowności rozważa sprzedaż dwóch europejskich fabryk. Według źródeł, rośnie zainteresowanie potencjalnych nabywców zakładów produkcyjnych Nissana, zlokalizowanych w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Możliwe, że tymi nabywcami będą chińscy producenci samochodów. Firma zaprzecza jednak medialnym doniesieniom. We wrześniu tego roku udział japońskiej firmy w europejskim rynku motoryzacyjnym skurczył się do 2,5%.

Nissan zlikwiduje ponad 12 tys. miejsc pracy

W lutym bieżącego roku Nissan ogłosił, że montaż nowego SUV-a X-Trail realizowany w Sunderland na północy Anglii zostanie przeniesiony do zakładów znajdujących się w Japonii. To działanie jest związane z niepewnością, która wynika z zapowiadanego brexitu. Ponadto firma zamierza zlikwidować 600 miejsc pracy w fabryce w Barcelonie, gdzie zatrudnia blisko 3 tys. osób.

Prawdopodobnie Nissan zdecyduje się na likwidację należącej do koncernu marki Datsun i zredukuje liczbę dostępnych w ofercie modeli, a także zamknie wiele linii produkcyjnych na całym świecie. W lipcu japońska firma informowała, że do 2023 roku planuje zwolnić około 12,5 tys. pracowników. Zmiany te mają przyczynić się do uwolnienia zasobów, które pozwolą lepiej skoncentrować się na Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Nissan, podobnie jak inni producenci samochodów, stara się sprostać branżowym normom narzuconym przez europejskie organy regulacyjne, które w szczególności wymagają ograniczenia emisji dwutlenku węgla. W związku z tym firmy są zmuszone do inwestowania w rozwój napędów nisko- i zeroemisyjnych. W przypadku pojazdów z silnikami spalinowymi Nissan rozważa ich sprowadzanie z Japonii, a w Europie zamierza skoncentrować się na produkcji samochodów elektrycznych.

źródło: WNP

Zobacz również