VersaBox planuje ekspansję zagraniczną i wprowadza zmiany w zarządzie

| Gospodarka Roboty

VersaBox to polska firma dostarczająca światowej klasy rozwiązania dla intralogistyki oparte na autonomicznych robotach mobilnych, wdrażane u klientów z branży motoryzacyjnej w Polsce i Czechach. Firma rozpoczyna kolejny etap rozwoju, w którym istotnym celem jest budowa sieci partnerów wspierających rozwój biznesu na rynkach europejskich. Temu celowi podporządkowana jest kolejna runda inwestycyjna, którą VersaBox uruchamia w tym roku.

VersaBox planuje ekspansję zagraniczną i wprowadza zmiany w zarządzie

Spółka reorganizuje też pracę zarządu - stanowisko prezesa zarządu i CEO objął z początkiem stycznia Jacek Królik, doświadczony menedżer i przedsiębiorca, aktywny w branży technologicznej - do tej pory członek zarządu i COO. Dotychczasowy prezes i współzałożyciel firmy Jakub Michalski, jako wiceprezes zarządu, odpowiedzialny będzie za program rozwoju biznesu, sprzedaż i budowę sieci partnerów.

Jednocześnie firma kontynuować będzie działania związane z rozwojem potencjału produkcyjnego i serwisowego oraz rozwojem oferowanej przez VersaBox platformy intralogistycznej AUTONOMY@WORK. Ta autorska platforma łączy oprogramowanie i sprzęt w kompleksowy system oparty na sztucznej inteligencji i przemysłowym IoT. Jej fundamentem są nowoczesne jednostki AMR (Autonomous Mobile Robots) zdolne do samodzielnej nawigacji w dynamicznym środowisku, w tym do w pełni bezpiecznego poruszania się w otoczeniu ludzi i innych maszyn. Rozwiązanie wyróżnia pełna autonomia nawigacji TRUE AUTONOMY oparta na aktywnej obserwacji otoczenia, bez konieczności wyznaczania tras czy punktów nawigacji za pomocą zewnętrznych znaczników i linii. Wyjątkowa na rynku jest także solidność konstrukcji robotów VERSABOT oraz ich modularność pozwalająca na szybkie dostosowanie do potrzeb konkretnego klienta.

- Jestem zaangażowany w rozwój VersaBox od dłuższego czasu - początkowo jako inwestor, a następnie członek zarządu. Zespół spółki, kierowany do tej pory przez Jakuba Michalskiego, zbudował firmę o dużych perspektywach rozwoju. Nasze rozwiązania z powodzeniem sprawdzają się u wymagających klientów z branż automotive, FMCG oraz w magazynach intralogistycznych. Pracujemy m.in. dla takich firm, jak Faurecia, Autoliv, Huf i wciąż intensywnie rośniemy. Aktualnie widzimy nowe perspektywy ekspansji w krajach UE przede wszystkim w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech oraz w Centralnej i Wschodniej Europie, gdzie zlokalizowanych jest wiele fabryk międzynarodowych koncernów. Mamy nie tylko aspiracje, ale i możliwości, by mocno zaistnieć na nowych rynkach - mówił CEO Jacek Królik.

- Po kilka latach budowania VersaBox, jesteśmy jako firma w zupełnie innym miejscu. Widzimy nowe możliwości, ale też i nowe potrzeby w zakresie zarządzania. Dlatego wspólnie z Jackiem zdecydowaliśmy o zamianie ról. Jacek Królik działa jako manager od ponad 20 lat i wielokrotnie wspierał mnie swoją wiedzą i doświadczeniem. Ja w nowej roli skoncentruję się na kluczowych zagadnieniach wzrostu: pozyskiwaniu partnerów, nowych klientów i ekspansji międzynarodowej - powiedział Jakub Michalski, obecnie wiceprezes zarządu, Chief of Sales and Business Development.

Firma VersaBox powstała jako start-up w 2016 roku. Jej potencjał szybko docenili inwestorzy, m.in. Fidiasz EVC - polski fundusz inwestycyjny, stworzony przez Krzysztofa Domareckiego, założyciela Grupy Selena. Obecna runda inwestycyjna zakłada pozyskanie nowego kapitału, który będzie wspierał ekspansję spółki na rynkach międzynarodowych.

źródło: VersaBox