Dni otwarte, czyli spotkanie w Lenze Polska

| Gospodarka Roboty

Wiele osób prawdopodobnie pamięta konferencje "Fabryka Przyszłości - w drodze do Przemysłu 4.0", które organizowane były przez firmy Balluff, FANUC, Lapp Kabel i WAGO ELWAG. Koncepcja "czteropaku" pojawiła się ponownie, przy czym tym razem w formie dni otwartych, które w Katowicach organizowały Balluff, Lenze, FANUC i Schunk. Kilkudniowe wydarzenie odbyło się pod koniec lutego i wzięło w nim udział ponad stu uczestników zainteresowanych tematyką rozwiązań technologicznych w przemyśle produkcyjnym.

Dni otwarte, czyli spotkanie w Lenze Polska

Dni otwarte miały miejsce w katowickiej siedzibie firmy Lenze, gdzie przez trzy dni rozmawiano o obecnej sytuacji polskiego przemysłu, aktualnych wyzwaniach producentów, a także możliwościach, jakie dzisiejsza technologia oferuje przedsiębiorstwom produkcyjnym. Każdego dnia odbywały się wykłady, prezentacje produktów oferowanych przez organizatorów, a także warsztaty, podczas których uczestnicy mogli sprawdzić samodzielnie funkcjonalność omawianych rozwiązań, a także przedyskutować swoje obserwacje z praktykami.

Prezentacja przygotowana przez przedstawiciela Lenze poświęcona była platformie autoryzacji tej firmy, która obejmuje zakres: od poziomu sterowania, poprzez wykonawczy, aż po elektromechanikę. Oferowana technologia pozwala sprostać dzisiejszym wyzwaniom w tworzeniu wysokowydajnych urządzeń i skutecznej automatyzacji. Z kolei reprezentant Balluffa mówił o czwartej rewolucji przemysłowej, która daje producentom szereg nowych możliwości. Działania firmy opierają się na digitalizacji, która wykorzystuje dane i generuje wartości dodane dla klientów, umożliwiając zwiększanie elastyczności oraz wydajności produkcji. Przedstawiony został plan możliwych działań, a także rozwiązań technicznych wspierających zmiany - z sensoryką, systemami identyfikacji optycznej oraz RFID oraz komunikacją IO-Link na czele.

Podczas prezentacji przedstawiciela firmy FANUC uczestnicy wydarzenia zostali "zaproszeni do wnętrza fabryki". Prelegent zwrócił uwagę na fakt, że współczesne zakłady produkcyjne kryją w sobie wiele obszarów, w których roboty już dziś z powodzeniem zastępują ludzi przy realizacji zadań produkcyjnych - najczęściej tych monotonnych, ciężkich fizycznie i niebezpiecznych dla zdrowia. Sprzyja temu rozwój oferty producenta, który proponuje ponad 130 modeli robotów przemysłowych, a także produkty tworzone na miarę potrzeb fabryk przyszłości, tj. system FIELD (FANUC Intelligent Edge Link & Drive). Umożliwia on zbieranie i analizowanie danych z warstwy produkcyjnej w celu optymalizacji produkcji. Reprezentant ostatniej z firm, Schunk, omawiał oferowane przez nią systemy chwytakowe. Mogą one być stosowane z robotami i cobotami, przedsiębiorstwo zapewnia też inne akcesoria - np. umożliwiające precyzyjny pomiar sił, ustalenie pozycji, monitorowanie detali, itd.

Trzecia edycja dni otwartych cieszyła się zainteresowaniem przedstawicieli firm produkcyjnych, a także producentów maszyn i integratorów systemów. W spotkaniu uczestniczyło wielu pracowników działów automatyki, utrzymania ruchu oraz użytkowników maszyn i robotów przemysłowych. Organizatorzy już dzisiaj zapraszają na czwartą edycję dni otwartych.

źródło: Fanuc