Przemysłowa Wiosna ruszy z początkiem jesieni

| Gospodarka Aktualności

Tytuł dotyczy pakietu imprez targowych organizowanych przez Targi Kielce, w skład którego wchodzą m.in. targi obrabiarek Stom-Tool, poświęcone technice pomiarowej Control-Stom oraz salon robotyki przemysłowej Stom-Robotics. W tym roku koronawirus przyczynił się do przełożenia Przemysłowej Wiosny - o ile utrzyma się ta nazwa. Po raz kolejny będzie można odwiedzić specjalistyczne imprezy wystawiennicze w dniach 22-24 września 2020 r.

Przemysłowa Wiosna ruszy z początkiem jesieni

PRZEDE WSZYSTKIM MASZYNY

Rdzeniem targów są wystawy związane z obrabiarkami i obróbką metali - taką jest przede wszystkim Stom-Tool. Zakres tematyczny imprezy obejmuje zarówno tematykę maszyn CNC, różnych innych maszyn i urządzeń obróbczych, jak też narzędzi, akcesoriów i usług z omawianego zakresu. Innymi ze specjalizowanych, ale powiązanych tematycznie imprez, są Control-Stom, Spawalnictwo, Stom-Blech & Cutting, Stom-Laser oraz Expo-Surface. Wiele firm bierze przy tym udział jednocześnie w kilku wystawach, stąd też podział na konkretne imprezy ma raczej charakter formalny. W praktyce zakresy tematyczne i obszary w halach targowych są ze sobą połączone.

ROBOTY I PROJEKTOWANIE CYFROWE

Imprezą o rosnącym znaczeniu jest Stom-Robotics - salon w całości poświęcony robotom przemysłowym. Jego zakres branżowy obejmuje również projektowanie linii technologicznych, zagadnienia związane z techniką napędową i sterowaniem oraz materiałami eksploatacyjnymi. Ciekawą imprezą, z punktu widzenia inżynierów zajmujących się projektowaniem, są targi wirtualizacji procesów, czyli Wirtoprocesy. Na wystawie zobaczyć można m.in. metody i narzędzia do projektowania oraz tworzenia prototypów, cyfryzacji wytwarzania i inne oprogramowanie przemysłowe. Tematyka wirtualnego projektowania w naturalny sposób łączy się z obszarem nowoczesnej produkcji z wykorzystaniem technologii addytywnych, co oglądać będzie można podczas "Dni druku 3D".

Zestaw imprez uzupełniają targi poświęcone hydraulice i pneumatyce (Fluid Power) oraz dotyczące elektroniki i automatyki (TEiA). Te ostatnie, jak na razie, to jednak wystawa o niewielkim zakresie i liczbie wystawców.

JAK BĘDZIE W TYM ROKU?

Poprzednia edycja kieleckich wystaw zgromadziła ponad 600 firm (liczba ta obejmuje wystawców, współwystawców i firmy reprezentowane) pochodzących z 30 krajów. Odwiedzający ją goście, których było sumarycznie kilkanaście tysięcy, oglądać mogli maszyny i urządzenia rozlokowane w siedmiu halach wystawienniczych. Czy w tym roku jest szansa na powtórzenie lub przebicie tych wyników? Patrząc na sytuację w gospodarce, gdzie widać spowolnienie - dodatkowo pogłębione przez epidemię koronawirusa - może to być trudne. Aczkolwiek należy dać szansę organizatorom, zaś rezultaty ich działań będzie można sprawdzić na przełomie lata i jesieni, odwiedzając Targi Kielce.