Mahindra poszukuje inwestorów dla jednostki budującej pojazdy elektryczne

| Gospodarka Aktualności

Indyjski producent samochodów Mahindra & Mahindra szuka partnerów, którzy zainwestowaliby w jej krajowy biznes pojazdów elektrycznych i finalizuje plany inwestycyjne dla swojej jednostki Automobili Pininfarina. Jak powiedział Pawan Goenka, dyrektorz zarządzający grupy, poprzez jednostkę Mahindra Electric producent chce być kluczowym graczem na rynku pojazdów elektrycznych dla odbiorcy masowego, a także zajmować istotną pozycję w segmencie samochodów high-end poprzez europejską Pininfarinę, która buduje elektryczny samochód Battista.

Mahindra poszukuje inwestorów dla jednostki budującej pojazdy elektryczne

Dla jednostki Mahindra Electric firma poszukuje inwestorów finansowych lub strategicznych. W przypadku Pininfariny określi najpierw wartość inwestycji potrzebnych na przyszłe projekty, a następnie zdecyduje w jaki sposób pozyskać fundusze, co może też obejmować wybór strategicznego partnera.

Firma Mahindra & Mahindra oświadczyła w czerwcu, że prowadzi ocenę wszystkich swoich biznesów i będzie nadal inwestować tylko w te, w których dostrzega strategiczną przewagę lub może uzyskać 18% zwrot. Pojazdy elektryczne mają strategiczne znaczenie dla przyszłego wzrostu.

W ramach oceny Mahindra zdecydowała o rezygnacji z oferty złożonej przez jej północnoamerykańską jednostkę, która dotyczyła dostawy pojazdów dla amerykańskiej poczty. Projekt wymagałby inwestycji w wysokości prawie 500 mln dolarów, a biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania nie przyniósłby zakładanego przez firmę zwrotu z inwestycji.

CFO grupy Anish Shah powiedział, że biznes w Ameryce Północnej jest poddawany przeglądowi, a Mahindra będzie miała większą jasność co do swojej przyszłości w tym regionie po zakończeniu sporu z producentem samochodów Fiat Chrysler Automobiles NV (FCA).

Z powodu blokad i zakłóceń spowodowanych pandemią koronawirusa Mahindra odnotowała gwałtowny spadek zysku za kwartał kwiecień-czerwiec - do 1,12 mld rupii (15 mln dolarów), w porównaniu z poziomem 23,14 mld rupii rok wcześniej. Kursy akcji producentów samochodów wzrosły o około 18%, odkąd 12 czerwca grupa ogłosiła, że ​​dokonuje ponownej oceny swoich biznesów.

źródło: Reuters