Warsztaty Siemens - cyberbezpieczeństwo i Profinet

| Gospodarka Aktualności

Nie da się uciec od tematów sieciowych, realizując zadania w dobie idei Industry 4.0. Jako firma Encon, we współpracy z naszym strategicznym partnerem - firmą Siemens, wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom współczesnego świata automatyki, oferując nie tylko nowoczesne rozwiązania w zakresie komunikacji dla przemysłu, ale także i szkolenia podnoszące kompetencje kadry inżynierskiej. Już w październiku startujemy z serią darmowych warsztatów, w których podzielimy się z Wami bezcenną wiedzą z dziedziny cyberbezpieczeństwa, sieci PROFINET - w tym aspektów instalacyjnych, struktury oraz konfiguracji w najpopularniejszych środowiskach, takich jak TIA Portal i PCS7.

Warsztaty Siemens - cyberbezpieczeństwo i Profinet

Do kogo kierujemy warsztaty?

Zapraszamy inżynierów odpowiedzialnych za wdrożenia infrastruktury komunikacyjnej w środowisku przemysłowym, w szczególności projektantów, programistów, instalatorów, kierowników projektów służb utrzymania ruchu ale także i menadżerów zarządzających obiektami przemysłowymi.

Czego się dowiesz?

PROFINET

By wymiana danych pomiędzy urządzeniami przemysłowymi przebiegała bezproblemowo należy zadbać o sprawdzony i przejrzysty standard komunikacyjny. Podczas naszych warsztatów skupimy się na przedstawieniu jednego z najpopularniejszych standardów jakim jest niewątpliwie PROFINET. Dowiesz się od nas jaka jest struktura i budowa sieci oraz jakie topologie można zastosować. Czy wiesz czym jest parametr "Update time"? Czy poniższa topologia ma szanse na poprawne działanie? Ile urządzeń można podłączyć w jednej linii?

Pokażemy przykłady konfiguracji sieci w środowisku TIA Portal oraz PCS7. Krok po kroku dowiesz się jak wygląda sprawna parametryzacja w dwóch topowych narzędziach inżynierskich.

 
Najczęściej niedoróbki montażowe sprawiają największe kłopoty w dalszym funkcjonowaniu sieci

Nie zapomnimy o aspektach instalacyjnych. Przekażemy wskazówki jak prowadzić kable czy jak przeprowadzić audyt poprawności instalacji. Czy pozostawienie oplotu w sposób jak na zdjęciu to dobry pomysł? Z czym może wiązać się drobna niedoróbka w zakresie prac montażowych?

W już istniejących sieciach PROFINET niezbędna jest umiejętność sprawnej i szybkiej diagnostyki. Tę cześć warsztatów w szczególności docenią Służby Utrzymania Ruchu, gdzie opowiemy o metodach i narzędziach niezbędnych do odnalezienia źródła problemów występujących w sieciach PROFINET. Jaki tester sieciowy wybrać? Jak analizować ramki? Które urządzenia generują największy ruch?

Pokażemy niezbędne narzędzia do diagnostyki i monitoringu sieci. Czy wiesz, że już zwykły przełącznik potrafi dokonać podstawowego testu okablowania?

Użytkownicy systemu PCS7 docenią paczkę przydatnych informacji na temat implementacji standardu PROFINET do obiektów automatyki procesowej. Dlaczego warto wybrać ten standard komunikacji? Jakie są jego zalety? Dlaczego warto zmigrować do nowszego standardu. z sieci PROFIBUS? Czy wiesz, że PROFINET może mieć dużo więcej uczestników wymiany danych niż PROFIBUS, a prędkość w sieci to nawet 100Mbit/s? Dlaczego w aplikacjach redundantnych warto wybrać właśnie ten standard sieci?

Cyberbezpieczeństwo sieci

Czym jest Internet Rzeczy i dlaczego zakłady produkcyjne w dobie Industry 4.0 nie mogą przejść obojętnie obok zagadnień cyberbezpieczeństwa. Pokażemy na praktycznych przykładach jak weryfikować to, co nasze urządzenia udostępniają do Internetu i jaki to może mieć wpływ na bezpieczeństwo produkcji. Nie będziemy się nigdzie włamywać, ale pokażemy, że przy pomocy przeglądarki internetowej możemy znaleźć informacje prosto z linii produkcyjnych, z konfiguracją programów włącznie. Wskażemy na co zwrócić uwagę jeżeli zaczynamy podłączać sieć produkcyjną do sieci biurowej.
Co powinien obejmować audyt bezpieczeństwa? Jak się do niego przygotować?

Warsztaty poprowadzą najlepsi specjaliści w Polsce

Marek Tomasik
Kierownik działu szkoleń w ENCON. Programista systemów automatyki SIEMENS z wieloletnim doświadczeniem, na swoim koncie ma wdrożenia na strategicznych obiektach energetycznych i paliwowych w Polsce. Ekspert w dziedzinie PLC SIEMENS, sieci przemysłowych, systemów SCADA i PCS7.

Michał Kołodziejczyk
Od 19 lat aktywny inżynier, konsultant, trener, kierownik projektów i od kilku lat również wykładowca na studiach podyplomowych (w obszarze narzędzi IT wspomagających zarządzanie projektami). Posiada wiele międzynarodowych certyfikatów potwierdzających wiedzę w obszarach IT w których się specjalizuje, w tym min.: CompTIA Advanced Security Practitioner, VMware Certified Professional 6 Data Center Virtualization, Microsoft® Certified Solutions Expert Business Intelligence, Microsoft Certified Trainer

Zapisz się już dzisiaj na warsztaty Siemens prowadzone w każdy czwartek o godzinie 10:00.

źródło: Encon